Dvacet milionů korun uloupne Kadaň z rozpočtu na příští rok, aby podpořila nemocnici po přestálé krizi. Pomohou nastartovat další rozvoj.

Peníze může nemocnice, kterou vlastní město, nasměrovat do provozu nebo je investovat. Čerpání není podmíněné. „Uvolníme 20 milionů korun, abychom špitál posunuli dál. Jsou to provozní prostředky, které ale může použít i na investice,“ uvedl kadaňský starosta Jiří Kulhánek.

Protože má budova špitálu odslouženo už 40 let, ředitel nemocnice plánuje, že značná část peněz půjde do oprav. „Počítáme s další postupnou rekonstrukcí areálu, například druhým rokem už opravujeme střechy na nemocnici a poliklinice a chceme v tom pokračovat. Postupně bychom měli vyměnit také všechny technické rozvody - studené i teplé vody a odpadů, protože dosud se prováděly pouze dílčí opravy,“ vypočetl ředitel nemocnice Petr Hossner.

Ilustrační foto.
Blesková výpověď: Vejprty skončily s Krajskou zdravotní

Nemocnice připravuje i větší projekt. „Chystáme rekonstrukci centrálních operačních sálů, před tím bychom rádi dokončili opravu trafostanice a souvisejících provozů započatou v roce 2016,“ doplnil výčet.

Opravy i nový projekt budou potřebovat čas, zato vyšší příjem ocení lékaři a zdravotní sestry už začátkem příštího roku. Podle starosty připadá v úvahu navýšení mezd nejméně o 10 procent. „A možná i více, aby se lidem chtělo chodit do práce a ještě k tomu přišli další,“ přeje si starosta.

Nastoupily nové posily

V předcházejících letech se stávalo, že lékaři a sestry z nemocnice odcházeli, tento trend se ale podařilo obrátit, a to například díky dvojitému zvýšení platů i benefitům v podobě náborových příspěvků. Za poslední rok nastoupilo 12 nových lékařů a osm zdravotních sester na celý úvazek a dalších 26 lékařů a 17 sester na částečný. I díky tomu se morálka „na palubě“ značně proměnila. „Když jsme měli setkání před rokem, půlka byla na útěku a bylo to na nich vidět. Teď se živě zajímají o to, co nového se bude dít,“ podotkl Jiří Kulhánek.

Nemocnice se dostala do problémů před rokem, kdy město krátce uvažovalo o tom, že by ji pronajalo. Přesto nikdy neskončila v červených číslech. Ani ta černá ale příliš pozitivní nebyla a navíc měla klesající tendenci. Například v roce 2016 výsledek hospodaření klesl na pouhých 750 tisíc korun. „V letošním roce počítám s lepším výsledkem hospodaření i přesto, že jsme navýšili průměrný plat zaměstnance o 18 procent oproti předcházejícímu roku a nakoupili zdravotní techniku za přibližně osm milionů,“ řekl Hossner. Nemocnici se totiž podařilo navýšit příjmy od pojišťoven.

Ilustrační foto
Sto tisíc a byt: Kadaň "loví" lékaře

Kadaň podporovala nemocnici i v předchozích letech, před krizí šlo ale o nižší částky. Loni to bylo šest milionů, letos už 22 a pro další rok město uvolní jen o málo nižší obnos. V budoucnu chce však město částku snižovat.