Elektrárny, průmyslové provozy, vodní díla coby klenoty industriální turistiky lákají lidi čím dál tím více. Vyplývá to alespoň ze statistik návštěvnosti. Například výrobní zdroje energie a tepla Skupiny ČEZ na severu Čech si loni prohlédlo 11 918 zájemců z různých míst v ČR i zahraničí.

Odsířená Elektrárna Tušimice společnosti ČEZ bez komínu. Spaliny z výroby elektrické energie mimo odsíření jsou dále míchány s párou v chladících věží a pak vypouštěny do ovzduší. Květen 2017Zdroj: Deník/Roman DušekPrim hrála elektrárna v Ledvicích na Teplicku, tamní informační centrum a hlavně oficiálně nejvyšší rozhledna v Česku umístěná na jedné podpůrných věží kotelny nového zdroje. Na pomyslném druhém místě skončila elektrárna v Tušimicích na Chomutovsku a její návštěvnické a vzdělávací centrum. Třetí příčku obsadila vodní elektrárna Střekov v Ústí nad Labem.

„Informační centrum Ledvice si do poloviny dubna prohlédlo 429 osob. Od 20. dubna se ovšem doslova stalo skokanem roku v rámci všech navštěvovaných výrobních provozů Skupiny ČEZ v ČR, a to díky možnosti projít se po krátké trase elektrárnou a následně si ji a široké okolí k tomu prohlédnout z ptačí perspektivy. Zpřístupněná rozhledna na severním 'ledvickém dvojčeti' přilákala úctyhodných 6 623 příznivců,“ řekl mluvčí Skupiny ČEZ pro severní a střední Čechy Ota Schnepp. Vyhlídka se nachází ve výšce 144 metrů.

Za celý loňský rok přitom zavítalo do infocentra 7 052 osob, čímž tak padl rekord v návštěvnosti z roku 2010 (3 906 osob). Provoz tušimické elektrárny si během roku 2018 prohlédlo 2 008 lidí. Tradičně hojná byla návštěvnost středoškoláků a žáků základních škol ze severních a západních Čech.

„Rovněž k nám zavítali zaměstnanci z firem, které se nějakým způsobem zabývají energetikou nebo strojírenstvím. Měli jsme zde i tradiční třídenní Energetickou maturitu pro nejlepší středoškolské studenty fyziky z partnerských škol Skupiny ČEZ a blokovou výuku vysokoškoláků ze Západočeské univerzity Plzeň. Ze zahraničí přijeli například hosté z Kazachstánu, Dánska, Slovenska, Polska, Ukrajiny a Ruska,“ konstatovala manažerka návštěvnického a vzdělávacího centra v Elektrárně Tušimice Marie Tučková. Jak dodala, malá vodní elektrárna Želina na řece Ohři přivítala vloni 357 zájemců o prohlídku.

Elektrárna PočeradyZdroj: archiv ČEZ

Elektrárna Počerady.  Foto: ČEZ

Stranou prohlídek nezůstal ani Paroplynový cyklus v Počeradech na Lounsku, který patří ČEZ. „V rámci deseti exkurzí jsme s technologií a provozem jedné parní a dvou plynových turbín seznámili 245 návštěvníků,“ poznamenal vedoucí odboru péče o zařízení paroplynového cyklu Martin Borovský.

Vodní díla

Vodní elektrárna Střekov.Zdroj: archiv ČEZ

Vodní elektrárna Střekov.  Foto: ČEZ

Vodní elektrárna Střekov na řece Labi měla vloni rovněž našlápnuto k překonání svého osobního rekordu v návštěvnosti. „Ta totiž už na konci prvního pololetí 2018 činila 1 334 osob, tedy o 370 více než za celý předchozí rok 2017. Nakonec se ale bilance zastavila na 1 823 návštěvnicích, přičemž ke srovnání rekordu z roku 2014 chybělo málo pouhé 102 osoby,“ uvedl Ota Schnepp. Hlavní nápor zažívá elektrárna během Světového dne vody, zahájení turistické sezony a Dnů evropského dědictví.

„V loňském roce jen tyto dny otevřených dveří zlákaly k prohlídce 1 488 zájemců. Vodní dílo přitom v průběhu uplynulého roku navštívily jak rodiny s dětmi, školní i podnikové exkurze, tak i jednotlivci,“ doplnil mluvčí.

Nádrž Fláje. Zdroj: DENÍK/Edvard D. Beneš

Nádrž Fláje.  Foto: Deník/Edvard D. Beneš

Hojně vyhledávanou industriální památkou je i vodní nádrž Fláje na Mostecku. Nádrž vznikla za unikátní pilířovou přehradou v roce 1963. Slouží jako hydroenergetické zařízení a jako zásobárna pitné vody. Součástí vodního díla jsou dvě malé vodní elektrárny. K 50. výročí uvedení vodního díla Fláje do provozu vydala Česká pošta na návrh Českojiřetínského spolku poštovní známku v řadě Technické památky ČR.

Koncem května pořádá pravidelně Povodí Ohře den otevřených dveří, kdy se lidé mohou podívat na vnitřní strukturu přehrady a nechat se fascinovat technickým řešením, které drží obrovskou masu vody.