Nechtěnou dramatickou vsuvku do programu prožili účastníci sobotních Posledních indiánských válek v Březně u Chomutova. Kůň jednoho z kavaleristů se při nácviku rozdivočil tak, že svého pána shodil a ten si při pádu naštípnul pánev. Na místě zasahoval vrtulník.

Neštěstí se odehrálo dopoledne, mimo hlavní akci. „Kluci šli koně proklusat. Jenže tenhle si najednou postavil hlavu a začal jančit jak na rodeu," líčí Pavel Najman, jeden z organizátorů akce z občanského sdružení North Western Territory. „Bůhví, co se mu nelíbilo. Kolega si při pádu rozštípnul pánev, takže jsme museli přivolat záchranářský vrtulník."

Muž je stále v nemocnici, ale kromě zraněné pánve je prý v pořádku.

Akční podívaná

Jinak se ale letošní ročník Indiánských válek povedl náramně. Na rozdíl od loňského deště letos přálo i počasí a do Března si našlo cestu dva a půl tisíce lidí. „A podle jejich ohlasů se jim z dosavadních ročníků tahle bitva líbila nejvíc," dodává k tomu Ladislav Pleticha, druhý organizátor a náčelník indiánů.

„Bylo to fakt úžasný," nechala se unést i Hana Trebešová z Chomutova. „Byli jsme už potřetí, synové by nám neodpustili, kdybychom nejeli," směje se.

Scénář byl postaven více na dynamické akci, hodně se jezdilo, střílelo a bojovalo. „Jeden z kavaleristů vystřílel během bitvy osmdesát patron," směje se Najman, který rovněž vystupuje jako kavalerista.

Příběh hlavní bitvy zavedl davy přihlížejících opět na prérie amerického severozápadu, kde se vláda snažila postavit železnici přes území Dakotů a Čejenů. A že těm se chování „bledých tváří" nelíbilo, to je nasnadě. Indiáni a kavaleristé se pak v hodinové bitvě střetli u Stanice Starého Jeremiáše.

Návštěvníci mohli kromě desítek indiánů a modrokabátníků vidět v akci také herce Václava Vydru, a sice v roli slavného generála C.A. Custera. Jeho účinkování na Indiánských válkách v Březně už se nakonec stalo tradicí.

Pátý ročník? Jistě!

Kromě hlavní bitvy byl program rozprostřený do celého dne. Kdo přišel, mohl si nejen prohlédnout ležení kavalerie či tábor rudochů, ale třeba se i naučit indiánský tanec nebo obdivovat umění bičaře a sličné pistolnice.

Letošní ročník byl čtvrtý v pořadí a i přes název „Poslední" indiánské války se žádný konec očekávat nedá. Proč také, když jsou úspěšné? „Však už za námi starosta Března byla, že se těší na pátý ročník," usmívá se Najman.