Politici říkají, že jde letos o nejdůležitější volby po pádu komunistického režimu a první minuty ve volebních místnostech na Chomutovsko vypadaly, že si voliči jejich tvrzení vzali opravdu k srdci. K volebním urnám dokonce zamířili ještě dříve, než se volební urny otevřely.

Netrpělivě na svoje volební „poprvé“ čekal student Lukáš Ngaleka. Exotické příjmení zdědil po otci, který pochází z Konga. O tom komu hodí hlas, měl jasno dlouho dopředu. „Volím stranu Tomia Okamury. Líbí se mi jejich program a nějak jsme se na této volbě shodli i se spolužáky ze školy,“ říká Ngaleka.

Volby v centru Ústí nad Labem krátce po jejich pátečním zahájení
ON-LINE: Sleva za lístky, gel proti žloutence. Ústecký kraj volí poslance

Ještě před 14 hodinou čekali před volební místností i manželé Kalíkovi z Chomutova. Volby berou velmi vážně. „K volbám chodíme vždycky, je to nezbytné a půjdu, i kdyby mě měli táhnout na saních,“ říká odhodlaně sedmdesátiletý Ivo Kalík. Za jejich brzký příchod ale může hlavně i smysl pro humor. „Každý rok nám jde o rekord, chceme být první v republice, kdo odvolí,“ usmívá se Ivo Kalík. Která strana si získala jejich sympatie manželé neprozradili, podotkli ale, že volí stále jednu a tu samou stranu, jejíž vývoj pečlivě sledují a hodnotí.

Na základní škole Na Příkopech dorazilo během prvních šesti volebních minut skoro tři desítky voličů, převážně mladého a staršího věku. Podle předsedkyně volební komise Olgy Marschové to bývá každý rok stejné.  "Hned na tu druhou hodinu právě chodí nejvíc ta nejstarší generace a mládež, která často volí poprvé. Zbytek se trousí tak různě, během obou volebních dnů," poznamenává Marschová. U volební komise zasedá pravidelně už 22 let. "Nikdy jsem ale nezažila žádný problém, ať s voliči, tak s komisí. O opilých členech jsem vždycky slyšela jenom z vyprávění," dodává předsedkyně.