Po Jirkově přichází i Chomutov s tím, že chce vyhlásit bezdoplatkové zóny. Jedná se o opatření, které má pomoci v boji s byznysem s chudobou i přílivem nepřizpůsobivých. Nově přistěhovaní nájemníci totiž ztrácejí možnost čerpat doplatky na bydlení a adresa tak pro ně ztrácí na přitažlivosti. Na rozdíl od Jirkova, který vyčlenil dvě lokality, chce ale Chomutov obsáhnout větší část města.

Ilustrační foto.
Obce brzy vyhlásí zóny bez dávek na bydlení. Hrozí řetězová reakce

Podle magistrátu se má takzvané opatření obecné povahy, které vychází z novely zákona o hmotné nouzi, týkat sídlišť Březenecká, Kamenná, Zahradní a Písečná. „Jedná se o lokality, kde se ve velkém pronajímaly byty, nebo je předpoklad, že by se v budoucnu pronajímat mohly,“ vysvětlil mluvčí chomutovského magistrátu Tomáš Branda. „Zároveň jde o zóny se zvýšeným výskytem přestupků, záškoláctví a dalších sociálněpatologických jevů,“ doplnil mluvčí.

V zónách, kde chce Chomutov zavést bezdoplatkové zóny, strážníci letos řešili 447 přestupků proti veřejnému pořádku, občanskému soužití a majetku. „Asistenti prevence kriminality při preventivní pochůzkové činnosti přišli na 3635 přestupků,“ doplnil ředitel městské policie Tomáš Douda. V sídlištích policisté řešili 267 trestných činů a 299 přestupků, ve středu města 411 trestných činů a 567 přestupků. V lokalitách se ve 145 rodinách vyskytuje záškoláctví.

Do výčtů zón ale radní přidali z preventivních důvodů i střed Chomutova. „Tato zóna je ohraničená ulicemi Palackého, Čelakovského, Vinařickou, Tovární, Pražskou a okruh opět uzavírá ulice Palackého,“ vyjmenoval mluvčí. Patří sem i sedmnáctipatrová dominanta Armabeton, která je v soukromých rukách a vzniká v ní více než sto bytů. Lidé projevovali obavy, jestli nebude sloužit jako ubytovna na hlavní třídě.

Chomutovské náměstí a centrum jsou plné vánoční pohody.
Středověk, baroko i tajemství Krušnohoří. Adventní víkend vás vrátí do minulosti

Vůbec prvním městem, které využilo nového právního nástroje, byl Jirkov. Návrh na dvě bezdoplatkové zóny podal v srpnu a platí od listopadu. Týkají se celé ulice Krušnohorská a části Nových Ervěnic. Po vzoru Jirkova se začala přidávat i další města České republiky. Například Kladno nedávno vzbudilo velkou mediální pozornost, ale i kritiku snahou obsáhnout celé město. Opatření se totiž může dotknout i nově přistěhovaných matek samoživitelek, důchodců či mladých lidí, kterým chybí podpora rodiny.

K myšlence prohlásit za bezdoplatkovou zónu celé město, má blízko i Klášterec nad Ohří, který ale zatím nepodnikl konkrétní kroky. Daleko od ní není ani Chomutov, a to přesto, že se původně k nové možnosti stavěl opatrně. „Je to rozumný nástroj. Nicméně musíme mít promyšleno, co s lidmi, kterým zablokujeme možnost se přistěhovat,“ uvedl již dříve náměstek chomutovského primátora Jan Mareš. Město pak zvažovalo možné důsledky a jaký to bude mít dopad na ostatní občany.

Děti. Právě o jejich bezpečí a pohodlí v Klokáncích jde. Ilustrační foto.
Hrneček od celebrity nebo triko od umělce. Sbírka pro Klokánky pomůže i vám

Tato fáze skončila. Po projednání s policií i orgánem sociálně-právní ochrany město zjistilo, kde je nejvyšší výskyt sociálně nežádoucích jevů – tedy na sídlištích a v části centra. V pondělí pak chomutovští radní odsouhlasili podání žádosti o vydání opatření obecné povahy. Pokud vše proběhne hladce, mohlo by platit od dubna.

Dvě bezdoplatkové zóny chce v příštím roce vyhlásit také Kadaň, a to v několika panelácích sídliště B a ve dvou domech v Tušimicích.