Na stěně v kuchyni má velký arch kalendáře na celý rok. Zelenou jsou vybarvené týdny, které její tříletý synek stráví s fyzioterapeuty v Centru Hájek, červenou týdny na pražské klinice Axon. Barevných polí je v kalendáři skoro tolik co bílých. „Je to náročné, ale bojujeme. Udělám pro Fandu všechno,“ usmívá se Klášterečanka Jarmila Švermová nad plánem rehabilitací. A myslí to vážně.

Den pro Františka 

Kdy: 2. srpna od 10 do 22 hodin 
Kde: Letní kino Klášterec nad Ohří
Účinkující: Petra Černocká, Hanka Křížková, Naďa Konvalinková, Jokers Praha, Valdštejnovi trubači, Jakub Děkan, skupina Zfleku Chomutov, Crazy Dogs, Roháči z Lokte, Jakub Vaňas, Elevators Kadaň, Drum band Františka Zemana, Hudební divadlo Hnedle vedle a další 
Program: malování na obličej, atrakce, výtvarné dílny, soutěže a dobroty
Výtěžek z dobrovolného vstupného, tomboly a ze sbírky poputuje na Františkovu rehabilitační léčbu.

Doktoři prorokovali, že František bude trvale ležící pacient, protože ho po komplikovaném porodu museli oživovat, prodělal také dětskou mozkovou obrnu. „Po porodu mi nikdo neřekl, že ho resuscitovali. Propouštěli nás jako zdravé. Jenže v půl roce, kdy se děti otáčejí a snaží se lézt, se u nás nic nedělo. Pediatrička to nechávala ještě další dva měsíce, než nás poslala k neuroložce a ta pak do Thomayerovy nemocnice. Až tam na magnetické rezonanci zjistili, že má odumřelou čtvrtinu mozku, protože neměl po narození přísun kyslíku,“ vylíčila paní Švermová. „Od té doby válčíme,“ dodala.

Denní režim zahrnoval až pět kol cvičení Vojtovou metodou a během roku lázně s rehabilitací. Program náročnější o to, že je na něj Jana sama. „Muž po roce a půl odešel,“ pokrčila rameny matka samoživitelka. Díky vstřícnosti zaměstnavatele může pokračovat ve své práci. Pracuje jako obchodní zástupkyně ve stravování.

Série lázeňských pobytů podle ní významnější posun nepřinesla. Úspěch zaznamenala až po speciálním rehabilitačním cvičení Therasuit, vyvinutém pro navrátilce ze stavu beztíže.

„Krátce po prvním pobytu se Fanda poprvé sám posadil. Bylo to v roce a sedmi měsících,“ dodala maminka s tím, že ji úspěch posílil a také přinesl úlevu. „Říkala jsem si, jak je skvělé, že sedí, protože i na vozíku se dá strávit život, hlavně, že není ležák,“ vysvětlila.

Po dalších pobytech se dostavily i nové úspěchy, na konci června chlapeček začal chodit za ruku a teď už chodí i sám. Jarmila Švermová je proto pevně rozhodnutá, že mu zařídí další série cvičení Therasuit, které ovšem nejsou hrazené pojišťovnou a jedna vychází na více než 70 tisíc korun. „Musí je mít, i kdybych měla žebrat,“ je odhodlaná Jarmila.

Její snahou je zajistit malému chlapci život, v němž by byl soběstačný. I proto ho nezapsala do speciální školky, od září má navštěvovat běžnou mateřinku, aby se snažil dohnat vrstevníky. V jeslích, kam chodí teď, od dětí pochytil řadu věcí.

Se získáním peněz oběma pomáhá principál divadla Hnedle vedle Tomáš Barták, který pro nadcházející sobotu připravil Den pro Františka. Ve spolupráci s městem se odehraje v kláštereckém letním kině. Přinese dvanáct hodin muziky s šedesáti účinkujícími pro dobrou věc a peníze, které by mohly zaručit další Františkovy pokroky.

Už teď se Klášterečané a lidé z celé republiky překonávají, protože na transparentní účet poslali přes 210 tisíc korun. Pokryjí tři série rehabilitačního cvičení, ideální by pro malého bojovníka byly čtyři série a více.