Mnozí lidé se kvůli koronavirovým opatřením ocitli dočasně bez práce. Stejně tak i známý chomutovský moderátor Lukáš Budai a Adéla Radimcová – zpěvačka ze Svahové, která se proslavila v soutěži Česko Slovensko má talent. Nechtěli ale zůstat nečinní, a tak rozjeli projekt Dáme song. Lidé jim píšou, kterou píseň by chtěli zahrát a komu, a oni jim přání plní buď ve videu na facebookové stránce, nebo přímo pod okny domů. Stává se, že jim tleská celý panelák.

ON-LINE ke koronaviru najdete ZDE

„Bohužel jsme v době, kdy je spousta našich nejbližších uzavřena ve svých domovech, mnohdy úplně sama, a jen těžko se s nimi můžeme vidět. Právě proto jsme se rozhodli, že všem těmto lidem na vaše přání zazpíváme oblíbenou píseň, vzkážeme vaši zprávu a alespoň na chvíli jim vykouzlíme úsměv na tváři,“ představil základní myšlenku Lukáš. „Díky tomu budou vědět, že na ně myslíte a že je máte rádi,“ dodal.

Dáme song moderátor se zpěvačkou rozjeli na konci minulého týdne. Pár v rouškách se s kytarou a aparaturou objevil už na šesti místech Chomutova a Jirkova. „Zavolal nám třeba pán, že měsíc neviděl maminku, protože je v cizině, a jestli bych jí nemohla zazpívat Hallelujah,“ zmínila Adéla Radimcová. Jindy hraje lidovky, ale jsou i písně, na které si netroufá. „Třeba od Karla Gotta, to byla obrovská hvězda,“ dodala.

Pod okny vždy zazní jedna, nanejvýš dvě písně na přání. „Je to rychlá akce, protože nechceme, aby se tam srocovali lidé. Takže během tří minut vybalíme aparaturu, Adéla zazpívá, sbalíme a zase jedeme,“ vysvětlil Lukáš. 

Přesto je to velký emoční náboj pro obě strany. Lidé poslouchají v oknech a krátký koncert odměňuje aplausem celý dům. „Bývá to dojemné. Máme z toho opravdu radost a baví nás to,“ potvrdil Lukáš Budai.

Dojali jste nás k slzám, vzkazují lidé

Hraní pod okny prokládají videonahrávkami ve facebookové skupině Dáme song. Na přání lidí jsou to písně pro babičku, pro kolegy v práci nebo oblíbenou restauraci.

Například pro hájovnu na Svahové a všechny, kdo ji rádi navštěvují, to byla píseň Zítra ráno v pět a pro Sklep u Fešáka Hořely padaly hvězdy od Katapultu. To nenechal tým restaurace bez odezvy. „Dojali jste nás k slzám. Neskutečně jste nás povzbudili a zvedli nám náladu. Děkujeme, že rozdáváte radost i takhle na dálku,“ odepsal personál.

Milých vzkazů dostali hudební dobrodinci více. „Jste prostě andělé. Skvělé zpestření těchto dní,“ vzkázala Andrea Kočová.

Kromě Adély Radimcové už ve videu zpíval a hrál i první hudební host, kterým je Matěj Koudelka z Chomutova. Gymnazista, který má za sebou koncerty v Kulisárně a složil například hymnu k chomutovskému festivalu Květenles, zahrál Wonderwall od Oasis.

Podle Lukáše Budaie budou ve skupině přibývat videa dalších hudebních hostů nejen z Chomutovska. „V branži máme spoustu kamarádů včetně celorepublikově známých zpěváků. Nahrají nám písně, takže stránky občas ozvláštníme nějakou celebritou,“ přislíbil Budai.

Do toho se chystá další výjezd. Na živou hudbu pod okny se mohou těšit obyvatelé jirkovských domovů pro seniory v Mládežnické ulici i U dubu.

Koronavirus v ČeskuZdroj: Deník