Společná česko-německá vystoupení připravili hudebníci na čas adventu. Koncerty budou vždy před domem či v domě s číslem popisným, které odpovídá datu v kalendáři, pomyslně se tak budou otvírat hudební políčka adventního kalendáře. Informovala o tom mluvčí ústecké Univerzity J. E. Purkyně Jana Šiková.

Před domy či v jejich chodbách v Čechách i v Německu se setkají jejich obyvatelé či zaměstnanci a další hosté a společně si zazpívají, zahrají a popovídají. „V hektickém předvánočním čase se tak lidé zastaví a užijí si klidné chvíle při poslechu hudby," uvedla Šiková.

První hudební vystoupení se uskuteční již dnes od 11:00 hodin na rektorátu univerzity v Ústí, který sídlí na adrese Pasteurova 1. Ve stejnou dobu se před budovou rektorátu rozsvítí vánoční strom. Představí se komorní sbor Nona, který vznikl na katedře hudební výchovy, dále Mozartovy děti, což jsou mladí hudebníci z Chemnitz, a smyčcový orchestr Kateřiny Lesákové z chomutovské základní umělecké školy. Hudebníci nejprve vystoupí u stromečku a poté se přesunou do prostor kampusu.

Ve čtvrtek 8. prosince se v pravé poledne otevře okénko na adrese České mládeže 8, kde sídlí mimo jiné Pedagogická fakulta Univerzity J. E. Purkyně. Tento den se uskuteční hudební vystoupení v 50baru a opět se představí sbor Nona a několik dalších hudebníků.

Ve čtvrtek 15. prosince se bude otevírat poslední okénko v Čechách, a to v obci Jindřišská na Chomutovsku, konkrétně v kapličce, která má číslo popisné 15. „V tento den vystoupí od 19:00 hodin komorní smíšený sbor Ventilky ze ZUŠ Jirkov a další hosté," uvedla mluvčí univerzity.

Na německé straně se uskuteční několik koncertů ve městech Chemnitz a Zschopau. Také tam budou na místech s čísly popisnými, které odpovídají konkrétním datům v kalendáři.

Na projektu nazvaném Viva la musica se podílí vedle ústecké univerzity a Saské Mozartovy společností také Základní umělecká škola z Chomutova.