Vesnička Hořetice na Žatecku by v budoucnu už nemusela spadat pod Obecní úřad Žiželice, ale pod Hrušovany na Chomutovsku. S nabídkou na „převzetí” Hořetic přišel hrušovanský starosta Petr Šmíd, zastupitelé Žiželic jsou zatím proti.

Zjistí si, co chtějí místní

„Nabídku jsme odmítli,” potvrdil Petr Kvítek, starosta Žiželic. „Nicméně náš zastupitel, který bydlí v Hořeticích, má za úkol zjistit, zda obyvatelé Hořetic chtějí na toto téma vypsat anketu. Na listopadovém zasedání zastupitelstva o tom budeme ještě jednat. Pokud ano, pak ji vyhlásíme a lidé z Hořetic se budou moci sami vyjádřit, zda chtějí v budoucnu spadat i nadále pod Žiželice, nebo nově pod Hrušovany.”

Hořetice na Žatecku dnes už neměly existovat. V osmdesátých letech dvacátého století se předpokládalo, že vesnice bude zlikvidována a na jejím místě se bude ukládat popílek z Elektrárny Tušimice. Ze záměru pak sešlo, ale neuskutečněný plán se přesto podepsal na zanedbaném stavu vesnice.

Postaráme se o vás, sousedi

„V Hrušovanech je infrastrukta obce již na dost vysoké úrovni a občas k nám chodí občané z Hořetic a stěžují si, že by také chtěli, aby jejich obec vypadala jako Hrušovany. Obec Hrušovany má na účtu několik milionů korun a zastupitelé si mysleli, že by bylo docela fajn, kdybychom se mohli postarat i o bezprostřední sousedy, Hořetice,” sdělil Petr Šmíd, starosta Hrušovan.

Ty jsou od Hořetic vzdálené necelý kilometr. Obě sídla spojuje znovu otevřená opravená silnice. Obyvatelé Hořetic jezdí do Hrušovan do obchodu, chodí tam do hospody, vozí děti do školky a účastní se společenských akcí. Žiželice leží od Hořetic dál. Spíše než tam jezdí hořetičtí lidé už do Žatce.

„Obec Hrušovany má na případný rozvoj Hořetic připravené prostředky v řádech několika milionů korun. V Hořeticích bychom mohli vybudovat dětské hřiště, nová kontejnerová stání na odpad, opravit místní komunikace a veřejné osvětlení. Pokud už by k nám patřily i Hořetice, tak bychom asi rozšířili i naši mateřskou školku, aby tam mohly chodit i všechny děti z Hořetic,” tvrdí starosta Hrušovan.

Dřív je nechtěli

Ještě před několika lety byla situace přitom opačná. Vedení „chudých” Žiželic v devadesátých letech žádalo představitele „bohatých” Hrušovan, aby Hořetice pod svou správu převzalo. Tehdejší starostka Hrušovan to ale odmítla.

Hrušovany v té době dostávaly miliony korun ročně do rozpočtu od společnosti ČEZ, která nedaleko obce ukládala popílek z Tušimic. To však přestalo před několika lety a peníze od ČEZ už nejsou.

„Právě kvůli tomu, že Hrušovany peníze měly a my ne, jsme žádali, aby Hořetice převzaly. Dnes už peníze od ČEZ nemají, proto si myslím, že by ani neměli peníze pro Hořetice a jejich obyvatelé by z případné změny nic neměli,” domnívá se starosta Žiželic Petr Kvítek.

V Hořeticích bydlí v současné době na devět desítek obyvatel.

Pokud by se vesnice připojila k Hrušovanům, čekala by je změna také v tom, že by už za některými záležitostmi nejezdili na úřady do Žatce ale Chomutova. Zatímco Žiželice spadají do obvodu Městského úřadu v Žatci a do okresu Louny, Hrušovany pod chomutovský magistrát a okres.