Hroby s ulámanými andělíčky a květníky, ve kterých zbyla jen hlína. Problém s krádežemi na hřbitovech roky řeší ve městech, přesouvá se ale i na některé vesnice, kde dlouho vládl klid. Protože vysoké hřbitovní zdi, kovová brána a zamykání na noc nepomáhají, někde přistupují k dalším opatřením. Například nakupují kamery, které mají pietní místo pohlídat. Jako v Libědicích.

Pohlídej si svého zloděje

Z tamního hřbitova mizely především květiny, vázy a truhlíky. „Večer jsem s manželkou prošel celý hřbitov a vše bylo na svém místě. Druhý den ráno jsem odemkl a nestačil se divit,“ uvedl správce hřbitova Vlastimil Kastner. „Zmizelo vše, co se dá nějakým způsobem zpeněžit. Situace se stávala neúnosnou, a tak obec zakročila.

„Pro klid občanů jsme tam umístili kameru,“ upřesnil starosta Pavel Kozlík. Obyvatelé se na ni mohou napojit skrze obecní web a sami sledovat, zda se na hřbitově nepohybuje někdo podezřelý. U vchodu jsou cedule s upozorněním, že prostor snímá kamera. Podle starosty to na zlodějíčky zabralo. „Máme ji dva týdny a za tu dobu se neztratilo nic,“ netají se radostí.

Past na zloděje mají i ve Vilémově. V čem spočívá si ale starosta Bohuslav Kreuz nechává pro sebe. „Vtip je v tom, že zloděje chceme chytit, proto bych nerad cokoli prozrazoval,“ uzavřel.

Nájezdy vandalů

V horském Výsluní zaznamenali potíže spíše s vandaly, než se zloději. Po jejich návštěvách zůstávají poházené svíčky a květiny. „Zamrazilo nás ale, když jsme našli rozkopaný náhrobek pana architekta Brandy,“ zmínila starostka Sabina Čadková. „Hrobové místo je velmi netypické s kovovými prvky, barevnými plastovými kolečky a kameny. Ty někdo utrhal a poházel kolem,“ mrzí starostku.

V obecních novinách krátce nato vyšla výzva, aby se obyvatelé více zajímali o to, koho vídají na hřbitově a podezřelé osoby nahlásili. Větší kroky se ale plánují až v budoucnu. „Chystáme větší úpravy hřbitova, protože je vizitkou každé obce. Uvažujeme i o kameře,“ připustila Čadková.