Prolézačky, skluzavky a houpačky vyvedené v pestrých barvách a oblíbená pohádková postavička jako průvodce řáděním. Obchodní řetězec Lidl spustil další ročník hlasování o stavbu takzvaného Rákosníčkova hřiště pro děti. Získat dárek za jeden a půl milionu může i Chomutov, jeho obyvatelé ale nápadu nefandí. Myslí si, že by ho ničili vandalové.

Nové Rákosníčkovo hřiště by mohlo stát v okolí Wolkerovy ulice poblíž centra Chomutova nebo na sídlišti Písečná. „Prostor pro ně vybíráme v lokalitách poblíž našich poboček,“ vysvětluje mluvčí společnosti Lidl Zuzana Holá. Hřiště vznikají na pozemcích města, které po hlasování společně s Lidlem stavbu vyjednává.

Pětiletý Filípek Kopta si na malované hřiště na chomutovském sídlišti Zahradní chodí hrát se školkou. Tentokrát tam zašel s maminkou.
Kadaň vsadí na malovaná hřiště. Desítky her nahradí bušení míče do betonu

Možné umístění hřiště na Písečné ale zvedá mezi Chomutovany vlnu nevole. Na sociálních sítích se mezi sebou vybízejí, aby pro projekt nehlasovali. Důvodem je vybraná lokalita. Podle údajů Agentury pro sociální začleňování tam na konci roku 2016 žilo více než padesát procent sociálně vyloučených obyvatel.

Odpadky, sklo, špačky

„Vždyť jsou to vyhozené peníze. Hřišť je všude okolo spousta, ale děti tam nepouštím,“ vypráví Chomutovanka Hana Kotalíková. „Přes den i večer se tam stahují různí nepřizpůsobiví, v písku se povalují odpadky, někdy sklo z lahví a nedopalky od cigaret,“ popisuje.

Na denním pořádku je i řádění dětí, jež mluví na své vrstevníky vulgárně a ničí vybavení hřiště. „Několikrát jsme volali strážníky kvůli rámusu a tomu, že vyhrožovaly dětem okolo zbitím. Další hřiště znamená akorát další potíže,“ doplňuje obyvatelka sídliště Anna Vocásková.

Rákosníčkovo hřištěRákosníčkovo hřiště. Ilustrační fotoZdroj: DENÍK/Michal KrestýnNabízí velkou prolézačku, pískoviště, šikmou horolezeckou stěnu, lanovou překážku, kolotoč a několik houpaček. Náklady na zhotovení (1,5 milionu korun) platí společnost Lidl, města obvykle přispívají na úpravu terénu. O tom, kde konkrétně bude hřiště stát, rozhoduje veřejnost hlasováním na webu Lidlu.

Popíjejí tam alkohol

Častější zásahy na Písečné potvrzuje i ředitel chomutovské městské policie Tomáš Douda. „Hřiště v této lokalitě patří k problémovým a jejich udržitelnost je náročná,“ vysvětluje ředitel. Preventisté kriminality a strážníci často řeší na hřištích i třeba popíjení alkoholu, a to nejen u dospělých, ale i mladistvých. Problémy se pak nevyhýbají ani hřištím v sousedních ulicích. „V Zahradní mizí ze hřišť i rostliny, které někdo vytrhává z kořenů,“ dodává Douda.

Šéf jirkovské kultury Bedřich Fryč s projekty nového informačního centra
Jirkov představil vizi nového muzea. Aspiruje na český unikát

Rákosníčkovo hřiště ale zatím podle všeho v Chomutově nevznikne, obyvatelé města návrhu cenné hlasy neposílají. V současné době vyhrává ze 30 návrhů město Česká Lípa s 1352 hlasy. Chomutovská Písečná se oproti tomu pohybuje na 28. místě s pouhými šesti hlasy.