„Brali bychom všechny,“ rozplývala se 83letá Marie Buryánková, která stejně jako další tři klientky zařízení vyzkoušela pět speciálních strojů. „Nejvíc se mi líbí ta houpačka a kolo, ale zvládli bychom všechno, kdyby nám je sem koupili,“ uvažovala čiperná penzistka. Stroje, které jmenovala, posilují pánev a nohy a kolo, alias kormidlo, rozvíjí a zachovává pohyblivost ramenního pletence. Maséři Domova pro seniory by navíc uvítali twist, stroj který dokáže rozhýbat pánevní svaly a bederní oblast.

Podle ředitelky Městského ústavu sociálních služeb Aleny Tölgové zatím není pro pořízení strojů dost financí.
„Zatím jsme si udělali představu a do roka bychom rádi dva stroje koupili,“ zvažuje ředitelka. Přihlížet se bude k doporučení odborníků i k přání klientů.

Série cvičebně rehabilitačních prvků bývá běžně k vidění v zahraničí. Stroje jsou dostupné pro širokou veřejnost v parcích, kde na nich cvičí sportovci, mladí lidé i senioři.

„Výhodou je, že se ovládají intuitivně – přirozeně. Není to jako se stroji v posilovnách,“ nastínila Marcela Němečková ze společnosti JOSLA Fitpark, která prvky instaluje. „Odolné jsou jak proti vlivům počasí, tak i vandalům,“ dodává.

V chomutovském Domě pro seniory na Písečné by měly své místo v zahradě. Zatím mohou důchodci využívat rehabilitace, anebo podle vlastního uvážení rotopedů, které jsou na každém patře. „Ty stroje mají výhodu, že by naše klienty vytáhly ven z domu a navíc jde o kontaktní cvičení,“ míní ředitelka Tölgová. Na všech prvcích se totiž dá cvičit nejméně ve dvou až ve třech, což klienty více motivuje.
Při prezentaci strojů byla také ředitelka Domova sociálních služeb Kadaň, Mašťov, Lenka Miláková. I podle ní by byly vítanou pomocí, aby zůstali senioři co nejdéle aktivní a po operacích se snáze dostávali do kondice.

„ Bohužel musíme vycházet z dotací určených pro příští rok. Pokud pořídíme a zaplatíme vše potřebné, pak se můžeme zabývat také nadstavbou, jako jsou tyto stroje,“ zalitovala Lenka Miláková. I ona by uvítala pro klienty Domova pro seniory nejméně dva z nich.