Vojenská správa. Tak Chomutované dodnes říkají domu číslo 98 v Chelčického ulici. Ve skutečnosti se jedná o budovu se slavnou historií, která představuje jakousi vstupní bránu na centrální náměstí 1. máje. Město proto plánuje, že dům nechá obnovit a přeměnit na úřad. Náklady jsou předběžně odhadované na 66 milionů korun bez daně z přidané hodnoty.

„Město tento původně soukromý objekt koupilo zhruba před sedmi lety s myšlenkou, že ho přebuduje na krásný moderní úřad s enviromentálními prvky jako je 'šedá voda' nebo nabíjecí stanice,“ uvedl primátor Chomutova Marek Hrabáč (ANO). Cílem bylo přesunout do těchto prostor část kanceláří včetně správy poplatků tak, aby lidé vše nacházeli na jednom místě. „Bohužel pak přišel covid,“ vysvětlil primátor, proč plány na nějakou dobu "usnuly". Investiční akce se má ale rozběhnout během následujících měsíců.

Částečně vypuštěná Nechranická přehrada v září 2018
Nechranice vydají své poklady. Hladina klesne o čtyři a půl metru

Budova byla původně postavená jako hotel. Patřil rodině Scherber, která ho provozovala po tři generace jako nejluxusnější hotel na severu Čech. Přespat v něm měl dokonce legendární spisovatel Karel May - německý spisovatel proslulý zejména svými příběhy z Divokého západu o indiánském náčelníkovi Vinnetouovi a zálesáku Old Shatterhandovi. Ve dvacátých letech minulého století nechal tehdejší majitel Max Scherber přistavět další část hotelu, která zasahuje na náměstí 1. máje. Později budova prošla celou řadou stavebních úprav a nakonec byla využívaná pro kanceláře Okresní vojenské správy. V posledních letech jen chátrala, čemuž nasvědčovala například náletová bříza zakořeněná na balkoně v průčelí domu.

Účel kancelářské budovy má být z větší míry zachovaný i nadále. První až třetí patro budou využívané jako kanceláře úředníků magistrátu. Současně bude v prvním patře vybudovaný také multifunkční konferenční sál. Ve čtvrtém patře bude odkrytý krov a ubourají se stěny, aby se prostor otevřel. Využívaný bude pro výstavy. První podzemní podlaží má být využívané bez větších dispozičních úprav jako technické zázemí.

Ilustrační foto
Vyuď ho, utop ho, rozsekej ho. Velikonoční vejce v receptech i podle Rettigové

Za budovou už byly zbourané garáže a zděný plot. Pod nimi bude umístěná retenční nádrž, která poslouží pro zadržování dešťové vody ze střechy a následně pro splachování toalet či zalévání zeleně. Původně zastavěný prostor se změní v malý parčík se stromy a dlážděním.

Město vypsalo výběrové řízení na dodavatele a v těchto dnech probíhá vyhodnocování. Rekonstrukce má být hotová v červnu příštího roku. Vítěz zakázky si ovšem bude muset poradit s „obyvateli“ domu. Hnízdiště tam má totiž rorýs obecný, který je zařazený mezi zvláště chráněné druhy živočichů v kategorii ohrožených.

„Vždy se přihlíží k tomu, aby nebyla ohrožena možnost rozmnožení ptáků, jejich vajíčka a následně mláďata,“ poznamenala vedoucí odboru životního prostředí Dagmar Mutinská. „V některých případech se přistupuje i k tomu, že je ptákům umožněno hnízdění také po stavební úpravě,“ shrnula základní principy ochrany ptáků.