Důkladně provětrat hospodaření a vytáhnout kostlivce ze skříní. Takový cíl mělo vedení města Jirkova, když si objednalo forenzní audit Kulturního vzdělávacího a informačního zařízení se sídlem na zámku Červený Hrádek. Ten odhalil porušení zákona se statisícovými škodami. Opozice žádá, aby odpovědní pykali.

Forenzní audit byl zaměřený na léta 2017 až 2019. Na mušce měl tři oblasti: inventarizaci, hospodaření a mzdové náklady. Právě v poslední kapitole auditoři odhalili největší pochybení. Vybraní zaměstnanci totiž byli nesprávně zařazení do platové třídy, platových stupňů a také jim bylo nesprávně přiznáváno osobní ohodnocení. Jednalo se o pracovníka infocentra, kuchaře, číšníky, pokojské i uklízečky.

Například 23letý číšník v roce 2018 pobíral plat odpovídající čtvrté platové třídě a dvěma letům praxe. O rok později už ale bylo všechno jinak. Papírově to vypadalo, že pracovat začal ještě před svým narozením.

„Od 1. února 2019 byl nesprávně zařazen do platového stupně odpovídající praxi v délce do 27 let,“ zkonstatovali auditoři z ostravské společnosti Warido Audit. „Měsíčně mu bylo vypláceno o 4 070 korun více, než bylo dle platné legislativy možné,“ doplnili. Stejně zázračně naskákala léta praxe a tisíce korun i dalším zaměstnancům.

Závěr auditorů je jasný. „Tímto postupem dochází nejen k porušování legislativních norem, ale také k navyšování mzdových nákladů a nákladů na zákonné odvody,“ upozornili.

Výsledkem forenzního auditu se na posledním zasedání zabývali zastupitelé Jirkova. Nevzniklo ale žádné usnesení. Většina z nich neměla více než osmdesátistránkový dokument v ruce. Podle místostarostky Dany Havlátkové Jurštakové (ODS) organizace přístup zlepšila. „Co se týče mezd, loni v lednu byla přijata směrnice na jejich změkčení, takže náprava nastala,“ uvedla s doplněním, že jeden ze zaměstnanců s nadprůměrným příjmem odešel.

Takový závěr však řadě zastupitelů nestačil. Škoda, která vznikla chybným vyplacením mezd, totiž přesahuje 300 tisíc korun, jak potvrdila i místostarostka. Škodu budeme muset po někom chtít. Kdo to zavinil?“ tázal se zastupitel Josef Šebek z opoziční Strany svobodných občanů. „Já nabývám dojmu, že to nechcete řešit. Dejte trestní oznámení," vyzval.

Forenzní audit je označovaný také jako vyšetřovací audit a je zaměřený na odhalení účetních podvodů a zpronevěr. Jirkov za něj zaplatil zhruba čtvrt milionu korun. Týkal se období dvou let, kdy příspěvkovku vedl Bedřich Fryč a poté jeho následovnice Michaela Brožová. Ve sledovaném období byla ředitelkou půl roku. Téměř pět měsíců v mezidobí byl vedením pověřený provozní Jaroslav Šulc, přičemž kulturu politicky řídí místostarostka. Mzdová pochybení podle auditorů pocházejí ze začátku roku 2019. Tedy z období, kdy už byl Fryč odvolán radními. Opozice jim tehdy vyčítala, že ředitele odvolali z politických důvodů.

Z výsledku auditu ovšem bývalý ředitel radost nemá. „Osobní zadostiučinění necítím. Je mi líto, jak organizace dopadla,“ okomentoval Fryč. „Je to smutný důsledek toho, jak nekompetentně do ní město zasahovalo,“ dodal.

Jeho nástupkyní byla koalicí favorizovaná Michaela Brožová, která organizaci vedla od června roku 2019. Rada ji odvolala po roce, když vyšlo najevo, že organizace několik měsíců neúčtovala a překročila rozpočet o stovky tisíc. Následně se ředitelem stal Marek Lukáš.