Chomutované měli jedinečnou příležitost dotázat většinu lídrů politických stran a hnutí, které kandidují v komunálních volbách. Na debatu do chomutovské knihovny jich dorazilo na dvě stě. Veřejnost dostala slovo po první části, kdy politiky zásobil otázkami známý novinář a moderátor České televize Jakub Železný.

Debata se v počátku točila kolem tří okruhů: ekonomických priorit města, obchodu s chudobou a zdravotnictví. Železný zpovídal devět z původně jedenácti pozvaných zástupců: primátora a lídra ANO 2011 Marka Hrabáče, náměstka Davida Dindu z Nového severu, náměstka Jana Mareše (ČSSD), Ladislava Drlého (KSČM), Daniela Černého (PRO Chomutov), Miloně Houdu (Patrioti ČR), Tomáše Bintera (ODS), Václava Kohouta (PRO zdraví a sport) a Jakuba Gruse (Národní demokracie).

„Utratíme klidně miliardu“

Příležitost vymezit se vůči hospodaření města dostal jako první občanský demokrat Binter. „Hospodaření města není nejhorší. Mrzí nás ale, že rezerva, která byla vytvořena předchozími zastupitelstvy, byla vyčerpána na různé pseudoprojekty. Konkrétně ve stylu komunitních zahrad,“ upřesnil.

Zástupce opozice Daniel Černý vnímá hospodaření města kritičtěji. „V okamžiku, kdy jsme schopni během jediného roku utratit skoro 200 milionů z rezervy města, pokud budeme pokračovat tímto tempem, nebudeme mít za tři roky ani korunu,“ upozornil.

Primátor Marek Hrabáč upřesnil, že je útrata ještě vyšší, a to kvůli letošní obměněné flotily trolejbusů a autobusů za 350 milionů. „A to by mělo být špatně? Finanční zdraví města je výborné,“ informoval první muž Chomutova. „Na účtu máme 654 milionů, takže můžeme v rámci smysluplných investic popustit uzdu fantazie, a když to bude pro naše občany smysluplné, utratíme klidně miliardu. A můžeme si klidně i půjčit,“ rozhorlil se.

Volby. Ilustrační snímek.
Jak správně vybrat starostu? Přinášíme volební manuál v osmi bodech

Bezdoplatkové zóny platí od léta pro největší chomutovská sídliště a část centra. „Tam mělo mít opatření určitý preventivní charakter, protože nevíme, kdo se bude do nejvyšší budovy v centru stěhovat,“ nastínil David Dinda, jehož hnutí je pro další rozšíření zón. „Setkáváme se s lidmi, kteří říkají, ´zaveďte to i u nás´,“ doplnil.

Národní demokrat Grus se vyslovil pro rozšíření na celé město a podobně věc vnímají Patrioti. „Silně propagujeme zrušení doplatku, protože zdevastoval naše sídliště,“ vyjádřil se jeho lídr Houda. Sociální demokrat Mareš upozornil, že není dobré rozšiřovat zóny plošně. Černý navíc zmínil skutečnost, že další rozšíření nepříjemně dopadne například i na matky samoživitelky.

Ilustrační foto.
Čarování s dušemi: Volby na Chomutovsku se pokusil ovlivnit muž z Teplic

V okruhu otázek věnovaném zdravotnictví se nejčastěji skloňovala chomutovská nemocnice s poliklinikou, jež patří společnosti Krajská zdravotní. „Vypadá jako po válce, nefunguje základní údržba,“ vadí Houdovi, který by přivítal, kdyby měla nemocnice vlastní rozpočet a magistrát do něj přispíval. Oponenti namítali, že není možné voličům slibovat, že se dá nemocnice majetku krajské společnosti sanovat z pozice zdejších zastupitelů.

Ladislav Drlý, který je současně krajským radním, připomněl nejdůležitější investice, jež do špitálu plynuly a plynou. „Za léta 2017 až 2022 bude proinvestováno až 460 milionů korun. Tolik by město ani s podporou sponzorů nedalo dohromady,“ zkonstatoval. Miliony šly do nového stravovacího provozu, magnetické rezonance pro onkologii a mamocentrum, plánovaný je podle radního nový pavilon emergency, centrálních operačních sálů a jednotky intenzivní péče za přibližně 307 milionů.

Kauza lázně

Publikum, které mohlo v závěrečné části klást dotazy, zajímala ruina školy na Kamenném Vrchu, další osud bývalých lázní, možné vykupování bytů městem, aby se k nim nedostali spekulanti, či vůle postavit v Chomutově kočičí útulek.

Školu čeká demolice, první fáze se uskuteční ještě letos, jak ujistil náměstek David Dinda.

Pokud jde o bývalé lázně, pro zbourání byli Patrioti, ODS a ČSSD, podle které by parku slušelo rozšíření a propojení s hřištěm. PRO zdraví a sport by vrátilo padesátimetrový bazén, Národní demokracie vidí využití jako výstaviště a Nový sever by se zasadil za architektonickou soutěž, jaká proběhla v případě Kamencového jezera. PRO Chomutov navrhuje další využití, avšak jen na základě toho, jaké peníze se podaří získat. Podle lídra by tam mohl být IQ park, centrum vzdělávání či olympijské tréninkové centrum. Komunisté jsou především pro co nejrychlejší řešení, ať už půjde o zbourání či zajištění. Na zajištění nevyužívané budovy totiž magistrát ročně doplácí zhruba milion korun. ANO dává lázním čas ještě tři roky, pokud se nenajde řešení, je pro demolici.

Ilustrační foto.
O obří zakázce se v Chomutově rozhoduje těsně před volbami

Vykupování bytů do majetku města vidí jako přijatelné řešení Patrioti a Pro zdraví a sport. „Standard měst jako je Vídeň je třicet procent bytového fondu ve vlastnictví města. Chomutov má v současnosti asi patnáct procent, takže získat dalších patnáct by bylo rozumné,“ zmínil kandidát hnutí Kohout.

Pro zřízení útulku pro kočky byla třetina pozvaných politiků.

Nejlepší otázka? Od žáka

Jako nejlepší otázku dne, kterou navíc diváci odměnili potleskem, novinář Želený označil tu, jíž položil teprve dvanáctiletý Jáchym Vrtiška. „Je v komunálních volbách pro vás absolutně nevolitelná strana?“ zeptal se jasným hlasem školák. Grus se vymezil vůči komunistům, Mareš a Binter by hlas nedali PRO Chomutovu, Dinda a Hrabáč SPD a Černý by ho nedal Marešovi z ČSSD. Drlý, Kohout a Houda se konkrétní odpovědi diplomaticky vyhnuli.

Další člověk z publika, který se představil jako rodilý Chomutovan, apeloval, aby politici upustili od svárů. „Prosím vás, dejte se po volbách dohromady, nebojujte proti sobě, ale dělejte vše pro Chomutov. Prostě pro nás, co tu bydlíme a chceme tu bydlet dál,“ požádal příští vládu města.