Silničáři pracovali celou noc, aby protáhli zaváté cesty do hor. Občané Měděnce, kteří vstávají na pátou do práce, dnes ráno nevěřili svým očím. Silnice na Petlery a Chomutov byla perfektně vyfrézovaná.

„Právě tato silnice pro nás bývá nejvíc problémová. Proto nás mile překvapilo, že je zase průjezdná a lidé mohou odjet, kam potřebují,“ přiblížila starostka Valerie Marková. Vyčištěný je i střed obce, a to díky pomoci soukromé společnosti, která Měděnským vychází vstříc za symbolické ceny. „Jinak bychom na tom byli tak špatně jako Kovářská,“ připouští starostka.

Pomocná ruka


Tam ve středu při největším náporu sněhu vypověděla jediná fréza. Krátce na to se rozbil i traktor se šípem, proto byli v Kovářské závislí na pomoci. Tu nabídl soukromník, který zapůjčil svou frézu.

„Stejné to bude i dnes. Přislíbil nám, že přijede a pomůže s dočištěním a hlavně rozšířením komunikací, aby se mohla míjet auta a také vznikl prostor, aby bylo kam hrnout další napadaný sníh,“ nastínila starostka Alena Kepičová.

Výzva na webu zabrala


Na základě výzvy na našem webu dostala obec, která hledá možnosti delší zápůjčky frézy, další nabídku. „Volali nám z Podniku služeb v Jirkově, že jsou v případě potřeby schopni vyrazit a do dvou hodin dodat potřebnou techniku,“ potěšilo starostku. Problémem zůstává, že si malá horská obec nemůže dovolit volat je příliš často. Služba je drahá a Kovářská má napjatý rozpočet.

Padá a netaje. Prodraží se


Ten straší i o mnoho větší Vejprty. „Pro každou zimu máme v rozpočtu půldruhého miliónu korun. Při tomto průběhu zimy ale nemůže stačit, takže budeme muset ukrajovat v jiných oblastech,“ upozornila starostka Jitka Gavdunová. „Jindy první sníh roztaje, napadne další, my vyčistíme cesty a pak je stačí jen udržovat a přisolovat. Teď sníh padá a padá a netaje,“ dodala. Kdyby ho měly odvézt nakladače, stovky aut by nestačily.


Takové malé Alpy


Zatímco má vedení horských oblastí starosti, jak se bude počasí vyvíjet dál, zdali stačí na nápory sněhu technika, lidské síly i peníze, děti i turisté si to užívají. Nad horami září azurové nebe, cesty svírají bělostné sněhové bariéry do výšky tří až čtyř metrů, a tak návštěvníci cvakají fotoaparáty.