Svátky byly z pohledu Horské služby Krušných hor poklidné. Zasahovala „jen“ zhruba ve třiceti případech, kdy hrála roli mírnější zranění na lyžích, snowboardu či při pěší turistice. S poklidným závěrem roku ale kontrastuje rekordní počet výjezdů za celý loňský rok. Nejednou šlo navíc o život. Horská služba zasahovala v 1 211 případech, a to v celém pásu hor od západočeské Bublavy přes Klínovec až po Telnici na Ústecku.

„V našem pohoří se jedná o nejvyšší počet událostí za poslední roky,“ potvrdil náčelník Horské služby Krušných hor Miroslav Račko. „Začíná se k nám vydávat čím dál více lidí, protože se rozšiřuje nabídka služeb. V létě jezdí za adrenalinem do trail parků a v zimě do skiareálů, které se stále více modernizují,“ nabídl vysvětlení.

Největší díl zásahů podle jeho slov připadá na Skiareál Klínovec a Božídarsko, kde bývá nejvíc otevřených sjezdovek a tím pádem i lidí. Jeden z nejzávažnějších případů se loni odehrál na klínovecké sjezdovce Dámská, kde utrpěl starší lyžař z Německa zástavu srdce. Zkolaboval u výjezdu z lanovky. Ostatní lyžaři se na místě pokoušeli o masáž srdce, než si pacienta převzali záchranáři.

Horská služba. Ilustrační foto.
Na sjezdovce na Klínovci zkolaboval senior. Podařilo se jej resuscitovat

„Po příjezdu jsme napojili pacienta na kyslík, nasadili automatizovaný externí defibrilátor a pokračovali v pokusech obnovit pánovi srdeční činnost,“ připomněl zasahující člen horské služby Robert Vlasatý. Po třech výbojích bylo patrné, že se muži obnovily životní funkce. Další boj o jeho život pokračoval při převozu sanitou a následně i ve vrtulníku letecké záchranné služby, která lyžaře přepravila do Fakultní nemocnice v Plzni. „Pán naštěstí přežil bez vážnějších následků a možná už zase lyžuje,“ poznamenal Račko k březnové události.

Z obou stran hranice

Ke Skiareálu Klínovec se váže i případ z loňského ledna, kdy si třináctiletý chlapec z Německa při pádu přivodil 15 centimetrů dlouhou řeznou ránu. Způsobila ji hrana jeho vlastní lyže. I pro něj spěchal záchranářský vrtulník, tentokrát ale z německé strany, aby ho včas dopravil na operační sál.

K nejnebezpečnějším úrazům, které mohou skončit smrtí, dochází na sjezdovkách, ale také na kole. „V trail parku nejsou sjezdy pro každého. Pokud se jezdec ‚vykosí‘ a narazí do stromu, nebo sjede po kamenech, jsou z toho ošklivá zranění hlavy a břicha,“ upozornil Račko.

Třináctiletého lyžaře z Německa s hlubokou řeznou ránou, kterou mu na Klínovci způsobila jeho vlastní lyže, do nemocnice přepravil vrtulník německých záchranářů.
Chlapec si na Klínovci prořízl hranou lyže nohu. Do nemocnice letěl vrtulníkem

Záchranáři mají na kontě širokou škálu případů. Vedli třináct pátracích akcí, přičemž všechny skončily úspěšně. Zasahovali při úrazech v terénu i v horských domácnostech, protože slouží také jako prodloužená ruka zdravotnické záchranné služby, a transportovali vyčerpané běžkaře a zraněné turisty například v Tiských stěnách na Ústecku. Z vrcholu Meluzína na Chomutovsku zase vysvobodili zbloudilou výletnici.

„Nedomyslela jsem všechny okolnosti při impulzivním výletu,“ připustila Klára Kreysov, která toužila spatřit pověstné kamenné moře. Zabrala se do focení a zapomněla si zapamatovat záchytný bod. Aplikaci horské služby v mobilu neměla, naštěstí se jí ale přístroj nevybil, takže si dokázala přivolat pomoc. „Záchrana přišla rychle, děkuji, aplikaci si hned stáhnu,“ slíbila pro příště.

Horská služba Krušné hory působí v celém zhruba 130 kilometrů dlouhém a 40 kilometrů širokém pohoří.