Když Jirkováci mluví o areálu Horník, většinou ho představují jako zchátralý betonový areál pod sídlištěm. S takovou pověstí se zdá skoro jako paradox, že tu sídlí městská policie, dříve tu byla knihovna a od nového roku bude úřad práce.

Jenže o špatnou pověst se stará jen jedna část areálu. Ta horní, kde byla dřív prodejna. Dnes je místo ní zamřížovaná pustá hala, kde se zvenitř jen vrší odpadky a zvenku zase množí čmáranice na zdech.

Na pohled to poznat není, ale areál není jednolitý – je to několik čísel popisných a také několik majitelů. Šicí dílnu tu má firma Mikrotex, další část patří poště, která tu má svoji pobočku. A část, kde sídlí strážníci a zmíněný úřad, patří městu. Jenže kryté schody vedou rovnou k hrůznému betonovému pomníku, které tu zanechal zkrachovalý podnikatel z Mostu…

Ten koupil třípatrovou část areálu (č.p. 1423) v roce 1995. V podnikání se mu zřejmě moc nedařilo, v roce 2004 na něj mostecký soud uvalil exekuci. Objekt byl zastavený u tehdejší Agrobanky, kde si podnikatel vzal úvěr 19 milionů korun. Exekuční úřad už několikrát nařídil budovu prodat, ale nikdy se to nepodařilo. Už v roce 2002 stála v dražbě 1,5 milionu korun, později cena vzrostla až na 4,5 milionu korun. A objekt zůstal na ocet a chátrá dál.

„Zajímali jsme se o koupi také, ale za tu cenu už to pro město bylo neúnosné,“ uvedl místostarosta Jirkova Jaroslav Cingel.

Podle něj by ale město dokázalo podpořit podnikatele, který by budovu koupil a dal ji do pořádku. Ne finančně, ale spíš úředně. „Pomohli bychom s vyjednáváním, vyřizováním úředních záležitostí, stavebním povolením a podobně,“ naznačil Cingel. „Také bychom byli rádi, kdyby celý areál vypadal lépe a ta hrůza zmizela.“