Společnost Heineken dnes, v pondělí 25. ledna, oznámila, že ukončí výrobu piva ve svém pivovaru v Lounech.

Koncem loňského roku tam Heineken zavřel stáčírnu piva do lahví (čtěte zde), nyní se přestane vařit pivo v Lounech úplně. Přestane se tam plnit i pivo do sudů.

Z pivovaru bude jen distribuční centrum. Informovala o tom Kateřina Beute, mluvčí Heinekenu.

„Hlavním důvodem pro toto rozhodnutí byl špatný technický stav pivovaru, značné investice nezbytné pro dodržení všech požadavků na bezpečnost a kvalitu a trvalý pokles výroby. Přispěly také zásadní vnější okolnosti, především ekonomická krize vedoucí k dlouhodobému trendu poklesu konzumace piva v ČR, stejně jako k poklesu odbytu na zahraničních trzích. Nadále se očekává, že se tento trend ještě zesílí po dramatickém zvýšení spotřební daně,“ sdělila K. Beute.


Louny se budou vařit jinde

Výroba bude z Loun přesunuta do pivovarů ve Velkém a Krásném Březně v Ústí nad Labem. „Heineken bude nadále vyrábět pivo značky Louny a plně dodržovat původní recepturu. Značka Louny je ve městě a v celém regionu Loun tradiční a oblíbená, proto se bude nadále těšit významné marketingové i obchodní podpoře,“ uvedla mluvčí Heinekenu.

Pivovar v Lounech už bude sloužit jen jako distribuční centrum, které nyní zaměstnává dvacítku lidí. Zároveň s tím bude propuštěno několik desítek zaměstnanců pivovaru. Na konci ledna propustí 29 lidí, dalších 30 zaměstnanců přijde o práci v následujících týdnech. „Současným zaměstnancům bude nabídnuto celkem 13 pracovních pozic v jiných pivovarech společnosti. Přesto se očekává, že 29 pracovních pozic se stane nadbytečnými ke konci ledna. Během příštích týdnů a měsíců se počet pracovních míst bude snižovat přibližně o dalších třicet,“ sdělila K. Beute.


Podmínky odstupného pro zaměstnance jsou dohodnuty

„Rozhodnutí přesunout výrobu z Loun nebylo pro nás v žádném případě jednoduché, protože ovlivní některé z našich zaměstnanců, kteří prokázali velmi pozitivní a profesionální přístup k integraci po akvizici Drinks Unionu,“ řekl Lieven Van der Borght, generální ředitel Heinekenu Česká republika. „Samozřejmě uděláme maximum pro to, abychom během následujících měsíců zmírnili dopad ukončení výroby na naše pracovníky. Zaměstnancům, kteří budou odcházet, poskytneme konzultace při hledání nového uplatnění a s odbory jsme se dohodli na podmínkách odstupného,“ doplnil ředitel společnosti.

Heineken vlastní Pivovar Louny od roku 2008, kdy koupil společnost Drinks Union. Heineken ve svých pivovarech, které v ČR vlastní, provedl několik změn, které se týkají výroby a distribuce piv. Loni například převedl výrobu piva značky Dačický z Kutné Hory do Velkého Března a znojemského Hostanu do brněnského pivovaru Starobrno. Pivovary ve Znojmě a Kutné Hoře úplně uzavřel. Obdobný osud potká nyní také Louny.

Heineken je trojkou na českém trhu a jeho zdejší pivovary předloni vyrobily 2,8 milionu hektolitrů piva. Výrobu piv Heineken soustřeďuje do svých největších pivovarů Vlastní například pivovary, jako je například Starobrno, Krušovice či pivovary Krásné a Velké Březno v Ústí nad Labem.