Zelení se pohybovali v minulých volbách těsně pod pětiprocentní hranicí a v řadě měst na severozápadě Čech mají silnou pozici. Na společnou kandidátku zřejmě zelení vyšlou zoologa Přemysla Rabase, lékaře z Mostu Petra Klepiše nebo nestraníka, evangelického faráře Zdeňka Bártu. Novinářům to dnes řekli krajštží představitelé SZ.

Hnutí PRO kraj se na scéně objevilo v lednu, základ mu položila dvě sdružení z komunální scény na Děčínsku. Volba pro město dostala v Děčíně v komunálních volbách skoro 20 procent hlasů, Hnutí za harmonický rozvoj obcí a měst (HHRHM) získalo ve Varnsdorfu dokonce starostovské křeslo. Kromě toho se k němu připojily některé osobností, mimo jiné bývalý senátor Josef Zoser nebo divadelník Jaroslav Achab Haidler.

Ke spojení prý vedla frustrace ze stavu politiky v kraji, kterému vládne ČSSD s podporou ODS. "To, co se děje, je tak alarmující, že raději spojíme síly, i když bychom sami zřejmě překročili pětiprocentní hranici," řekl Rabas. Klepiš zase definuje hnutí jako "skupinu naštvaných lidí".

Zeleným nejvíce vadí skandály okolo zadávání veřejných zakázek i to, že krajské vedení je podle nich velmi vstřícné vůči prolomení limitů těžby uhlí a firmám, které na těžkém průmyslu vydělávají. "Jak jednáme s lidmi po kraji, tak s tímhle názorem se ztotožňuje prakticky každý, kdo má rozum," dodal Klepiš.