"Stromolezec pomůže při prořezávkách stromů, ke kterým se nemůžeme dostat ze země nebo z plošiny. Jeho práce je mnohdy neocenitelná," uvedl ředitel Technických služeb města Chomutova Zbyněk Koblížek.

Technické služby provádí zdravotní, bezpečnostní, zmlazovací řezy či kácení. "Některé zásahy zvládneme ze země, ale větší část řezů se provádí z plošiny. Samozřejmě byla spousta situací, kam se plošina z různých důvodů nedostala, a nemohli jsme práce provést. Dnes je tento problém odstraněn a jsme schopni zajistit řezy či kácení ve dvorech, svazích, kam se plošina nedostane, a na mnoha dalších špatně přístupných místech," uvedl vedoucí provozovny Veřejné zeleně Daniel Voborník.

Práce stromolezce spočívá v prohlídce daného místa a stromu. "Zjistí možnosti jištění a postupu řezů nebo kácení a pak přejde k samotnému zásahu, kdy vleze do koruny. Pokud kácí, tak postupuje ze shora dolů," vysvětlil vedoucí provozovny.

Pracovně bude stromolezec vytížen po celý rok. Nejedná se o sezónní záležitost, protože řezy se mohou provádět prakticky kdykoli.

MINIROZHOVOR

Stromolezcem z vlastní vůle

Stromolezec Technických služeb Chomutov Pavel Novák se po další lezecké šichtě vysprchoval a pak se ochotně dal do vyprávění. „Po stromech nemůže lézt každý. Člověk musí mít dobrý zdravotní stav, sebevědomí a nesmí se bát výšek. a musí ho to bavit."

Lezl jste po stromech už jako kluk ?

Asi jako většina kluků. Jenže tenkrát jsem si neuvědomoval, že stromům ubližuji. Tím jak jsme po nich lezli, tak jsme jim lámali větvě. Dnes když nechtěně náhodou ulomím sebemenší větvičku, tak je mi to líto. Člověk musí mít vztah i k přírodě.

Předcházela téhle vaší práci nějaká lezecká průprava?

V roce 1989 jsem začal dělat výškové práce a od té doby se v tom s nějakou krátkou přestávkou pohybuji.

Jak jste se k téhle práci dostal?

Kamarád mi nabídl brigádu natírání ve výškách.

Už jste někdy spadl?

My stromolezci nepadáme, jen občas do jistícího lana, takže naštěstí ne.

Bál jste se někdy?

Krizovou situaci jsem zažil asi před pěti lety. Dělali jsme tenkrát kanadský topol asi ve výšce dvaceti metrů. Ten strom není moc pevný a když začalo foukat, museli jsme okamžitě dolů. Je to pak hodně nebezpečné, když začnou praskat větve.