Jen neudělat chybu, ať si to rozhodne nové vedení. Do této kategorie patří nejméně skutečnost, že jirkovští zastupitelé neschválili pravidla pro prodej pozemků Na Skalce. Neposvětili ani koupi bývalé kuželny, a to už podruhé.

Pravidla pro prodej třiceti parcel Na Skalce, které jsou určené pro výstavbu domků, vypracoval odbor majetku města a útvar investic. Základní cena za metr čtvereční je 1035 korun a opírá se o znalecký posudek. Prodej ale bude probíhat obálkovou metodou, kdy zájemci mohou nabízet cenu vyšší. V případě, že o pozemek projeví zájem více zájemců, „vyhraje“ ten, který nabídne nejvíc. Žádný však nedostane příležitost koupit více než jeden pozemek.

Kolem pozemků se strhla diskuze. Zastupitelé například zpochybňovali cenu stanovenou odhadcem i to, zda je obálková metoda spravedlivá. Vše nakonec vyústilo v rozhodnutí nic nerozhodovat.

„Já bych byl pro, aby se ten bod dnes stáhl ze zastupitelstva, ať rozhodnutí zůstane na nové vládě, která tady nastoupí,“ navrhl Jiří Banovský, který byl zvolen za ANO a nově kandiduje jako lídr strany Občané městu, město občanům. Protinávrh prošel naprostou většinou přítomných zastupitelů.

Podle starosty Radka Štejnara (ČSSD) stojí za výsledkem hlasování alibismus. „Stáhlo se to, protože je před volbami,“ myslí si.

Základní cena je podle něj zcela v pořádku. „Město na ní nevydělá, ani neprodělá. Parcely připravujeme, protože se lidé stěhují pryč z města. Chceme sem přitáhnout střední třídu a situaci stabilizovat,“ připomněl, jaký je hlavní záměr.

Naštvaní zahrádkáři

Třicítka parcel Na Skalce vyvolává vášně dlouhodobě. Původně tam byla zahrádkářská kolonie a zahrádkáři se cítili být poškození, když museli své zahrádky opustit, přestože hospodařili na pozemcích pronajatých městem. Později dokonce radnice musela vyvracet fámu, že tam místo zahrádek vznikne zařízení pro uprchlíky.

Město v místě nechalo vybudovat inženýrské sítě a komunikace, dokončení a vyhotovení geometrického plánu jednotlivých stavebních pozemků by mělo být hotové do konce roku. Zájemci se budou moci hlásit teprve po zveřejnění záměru a pravidel na úřední desce.

Další důležitý bod, který na zastupitelstvu neprošel, byla koupě bývalé kuželny v ulici U Stadionu. Realitní kancelář totiž „přitlačila“ a namísto 2,6 milionu korun, za které bylo město původně ochotné budovu koupit, nově žádá 3,6 milionu. Suma tak převyšovala znalecký posudek o šest set tisíc.

Zastupitelé tento bod projednávali už podruhé. Na začátku léta bod takřka jednomyslně stáhli, tentokrát se o něm rokovalo déle. Vedení města má totiž obavy, že by v nevzhledné budově, která vznikla v akci „Z“ a těsně sousedí s paneláky, mohla vzniknout ubytovna se všemi minusy, které podobná zařízení provázejí. „Kvalita života na sídlišti a v centru města by se mohla rapidně snížit. Je na vás, abyste posoudili, jestli šest set tisíc navíc za toto riziko stojí,“ apelovala místostarostka Dana Jurštaková (ODS). Sama hlasovala pro koupi. „Bojím se dopadů,“ přiznala.

Pokud by město budovu koupilo, nehledalo by pro ni využití. Zřejmě by ji nechalo strhnout, aby v uprázdněném prostoru mohla vzniknout nová parkovací místa. Ta jsou v Jirkově obecně palčivým problémem. Koupě bývalé kuželny ale v hlasování neprošla.