O křesla v chomutovském zastupitelstvu se bude ucházet třináct stran a hnutí. Bude to pro město smolné, jak se o čísle traduje?

Jednou už tu volby se třinácti stranami byly. Bylo to v roce 2002 a tehdy do čela radnice nastoupila na dalších osm let Ivana Řápková. Bylo to štěstí nebo neštěstí? Inu, to záleží na tom, zda patříte k jejím fanouškům a podporovatelům nebo jí nemůžete přijít na jméno…

Jinak třináct stran není nijak výrazně větší počet než v předchozích volbách. Úplně nejdelší byl seznam kandidujících stran při prvních porevolučních volbách v roce 1996. Tehdy se o křesla v zastupitelstvu ucházelo šestnáct subjektů.

Ale nechme čísla i jejich význam stranou. Volby rozhodují voliči. Komu mohou Chomutováci dát letos svůj hlas?

Oproti předchozím volbám už nekandidují třeba Věci veřejné, Dělnická strana či Zemanovci. A také Severočeši.cz, ovšem jejich chomutovští členové založili nové hnutí Nový Sever.

Nové je také hnutí Otevřená radnice, v jejímž čele stojí Oldřich Moravec. Někteří si možná vzpomenou jde bývalého vedoucího odboru stavebního úřadu a životního prostředí na chomutovském magistrátu. V roce 2009 ho radní odvolali proto, že si s podřízenými dal na závěr pracovní doby panáka na oslavu narození své dcery. On sám za tím viděl politický tlak a s městem se soudil.

Šest ze třinácti stran či hnutí postavilo do čela kandidátky současné zastupitele. Je mezi nimi i primátor Mareš či jeho náměstek Jan Řehák.

Kompletní přehled kandidujících stran a jejich lídrů si můžete prohlédnout vpravo. V Chomutovském deníku se ještě jednotlivým osobám budeme věnovat.

Chomutov: Kdo kandiduje a s kým?Volební strany a hnutí, které podaly kandidátní listiny k podzimním komunálním volbám v Chomutově (v závorce lídři):

Občanská demokratická strana (Jan Řehák)
NOVÝ SEVER (David Dinda)
Česká strana sociálně demokratická (Jan Mareš)
NE Bruselu Národní demokracie (Jakub Grus)
TOP 09 (Michal Vlach)
Otevřená radnice (Oldřich Moravec)
Komunistická strana Čech a Moravy (Ladislav Drlý)
ANO 2011 (Marek Hrabáč)
Strana svobodných občanů (Marek Bradáč)
Česká Suverenita (Pavel Burket)
PRO Chomutov (Daniel Černý)
NESPOKOJENÍ OBČANÉ! (Marie Kindermannová)
Unie pro sport a zdraví (Vojtěch Čihař)