O hladu, žízni, v bolestech a pomočeni. Tak měli tři roky žít, respektive přežívat, někteří obyvatelé Stacionáře Naděje 2000 v Chomutově. V zařízení, které mělo důchodcům a tělesně postiženým lidem poskytnout tu nejlepší péči, docházelo údajně ze strany personálu k trestuhodnému zanedbání péče.

Policie praktiky, které v domově panovaly, dlouho prošetřovala. V těchto dnech vznesla obvinění. Z trestného činu týrání svěření osoby je podezřelá bývalá 50letá šéfka Naděje 2000 a její 41letá kolegyně.

„Vyšetřovatel v souvislosti s tímto případem obvinil dvě ženy,“ potvrdil Deníku mluvčí chomutovské policie Petr Procházka.


Dům hrůzy?


K závažnému zanedbávání péče mělo v Naději docházet od roku 2007. Senioři údajně dostávali málo jídla, trpěli žízní, měli dlouhé hodiny ležet pomočeni v mokrých plenách a být třeba i neodborně cévkováni.

„Obviněné ženy jsou podezřelé z toho, že klientům zařízení neposkytovaly úctyhodné podmínky k žití, opakovaně porušovaly hygienické standardy, nezajistily řádnou lékařskou péči,“ citoval z rozsáhlého policejního spisu Procházka. Na špatnou péči v domově mělo doplatit 7 klientů výrazným zhoršením svého zdravotního stavu.

Kriminalisté při rozkrývání celého případu vyslechli na padesát svědků a vyšetřování stále pokračuje. Není totiž vyloučeno, že v zařízení pro seniory a postižené občany se děly ještě další zavrženíhodné věci.


Útok ošetřovatele


V prosince loňského roku zde měl být 53letý klient dokonce fyzicky napaden jedním z ošetřovatelů.

„Údajně se tady snad něco slavilo. Ten ošetřovatel měl vyjít ze dveří a dát klientovi hlavičku. Napadený pak měl tvrdit, že spadl na schodech, protože mu prý bylo vyhrožováno,“ řekla současná předsedkyně Občanského sdružení Naděje Lucie Zocherová.

Ze stacionáře se za vedení bývalé šéfové měly dokonce ztratit i nějaké dokumenty a prý též důchody seniorů.

Policii na podivné praktiky a zanedbávání péče upozornila příbuzná jednoho z klientů stacionáře. Zaměstnanci se údajně báli cokoliv nahlásit, protože jim mělo vedení Naděje vyhrožovat.


Za týrání vězení


Trestně stíhané ženy se Deníku nepodařilo kontaktovat. Podle deníku Blesk, který o případu informoval jako první, se bývalá šéfová Naděje nechce k obvinění vůbec vyjadřovat.

Druhá obviněná žena vinu odmítá. Prý jen plnila příkazy.

Pokud by obviněné ženy uznal soud vinnými, hrozí jim za trestný čin týrání svěřené osoby 2 až 8 let za mřížemi.
Stacionář Naděje 2000 byl otevřen 1. června 2000.

Jedná se zařízení, které poskytuje sociální služby a je určeno seniorům a zdravotně a mentálně postiženým lidem produktivního věku. Funguje 24 hodin denně . Stacionář má 12 pokojů s kapacitou 45 lůžek.