Měsíce bez možnosti vyrazit si za kulturou se podepisují i na návštěvnosti letních akcí. Párty ve Františkánu v Kadani má téměř vyprodáno už v předprodeji, pro divadlo na zámku Červený Hrádek se přidávají křesla. Návštěvníci si libují, že na venkovních akcích se cítí pohodlně, zároveň se obávají, že s podzimem kultuře odzvoní.

Párty ve Františkánu tuto sobotu nabídne celodenní hudební nálož, která sází na známá jména. Od původně plánovaného se kvůli koronaviru a škatulatech v diářích umělců program příliš neliší. „Účast nám odřekli jen dvě kapely, La Marche a Oferta Especial,“ vyjmenovává Roman Sládek z pořádající agentury Charlie &Yvettka. Původně oslovené kapely jsou ze zahraničí, posluchači ale ochuzeni nezůstanou. Náhradou je česká hudební legenda. „Vystoupí za ně Mňága a Žďorp a Club Des Belugas,“ pokračuje Sládek. Druzí jmenovaní do Kadaně přivezou neotřelou směs nu jazzu a swingu.

V současné době jsou vyprodané více než tři čtvrtiny veškerých lístků, na nákup na místě by pořadatelé moc nespoléhali a radí nákup v předprodeji.

Nad Párty ve Františkánu visel dlouho otazník, zda se vůbec uskuteční. Organizátoři multižánrového festivalu se paradoxně uklidnili po zavedení opětovných opatření a takzvaného semaforu. „Věřili jsme, že se už znovu podmínky měnit za pochodu nebudou. Tisíc návštěvníků si necháváme jako hranici. O tom, že bychom udělali sektory, jsme kvůli finanční náročnosti neuvažovali,“ dodává pořadatel.

Divadelní představení pod širým nebem a navíc v kulisách zámku nabídne už v pátek 14. srpna od 19 hodin Červený Hrádek. Známý herec Ivan Vyskočil sem dorazí s dalšími herci a představením Příběh jednoho hradu. Zájem o představení v době divadelních prázdnin je velký. „Zájem o vstupenky na divadelní představení je obrovský, a právě proto jsme do prodeje přidali dalších šedesát lístků,“ informovali pořadatelé na sociálních sítích. Pokud se nevyprodají, bude je možné zakoupit těsně před představením na kase.

Divadlo pod širým nebem si pochvalují lidé hlavně kvůli komfortu. „Na podzim se hrozí rouškami a představa hlediště plného obleků, večerních šatů a roušek je pro mě natolik hrozná, že to bude dost možná jediné představení, které letos navštívím,“ poznamenává zklamaně milovnice divadla Iva Lešková.

Kdo dává přednost náročnější kultuře, v Chomutově až do soboty probíhá festival Obnaženi. Páteční večer patří divadelnímu představení, do kterého se mohou zapojit sami diváci. Poté je vystřídá koncert uskupení HLASkontraBAS. Obě akce proběhnou v atriu knihovny, začátek je od 17 hodin. Festival zakončí sobotní výtvarná procházka oživená objekty a instalacemi ve městě, které pro projekt vznikly z rukou místních umělců.

 

 

Box:

Vedle hudby nabídne Párty ve Františkánu také cestovatelskou přednášku Trabantem tam a zase zpátky nebo přednášku publicisty a překladatele Josefa Rauvolfa o hudebníku Georgi Harrisonovi. Program začíná od 10 hodin.

Výtvarná procházka odstartuje od kostela sv. Ignáce od 17 hodin.