„Komentované prohlídky města se u nás setkaly s velkým ohlasem. Zájem je tak velký, že akci nemusíme ani propagovat a bývá vyprodáno,“ uvedl náměstek primátora pro kulturu a školství Milan Märc, s tím, že největší zájem mají místní lidé. „Dokonce jsem nedávno řešil se skupinou 20 až 30 Hornoveských, že pro ně uděláme speciální prohlídku mimo určené termíny. Lidé tyto pamětihodnosti chtějí vidět, ne všichni je znají,“ doplnil.

Prohlídky jsou rozdělené do dvou okruhů. První obsahuje Hvězdářskou věž, kostel sv. Ignáce a atrium, náměstí 1. máje a jeho historické objekty. Zájemci se jich mohou účastnit 6. a 13. července a dále 3. a 17. srpna. V rámci druhého okruhu mohou nahlédnout do oblastního muzea ve starobylé radnici, kostela sv. Kateřiny, radničního sklepení a městské věže, a to 20. a 27. července a dále pak 10. a 24. srpna.

Prohlídky začínají vždy ve 14 hodin a trvají zhruba 90 minut. Sraz je u informačního centra U Městských mlýnů, kde bývala tržnice. Místa je třeba si rezervovat vždy nejpozději do pátečních 16 hodin rovněž v infocentru.

Komentované prohlídky město pořádá třetím rokem. Letos navíc přidalo novinku pro školy. Jsou jí nápadité pracovní listy pro mateřské školy a také pro první a druhý stupeň základních škol. Děti se tak seznamují s městem hravou formou, plní různé úkoly, hledají historické domy nebo záhadný obličej, který vystupuje z kamenné zdi kostela sv. Kateřiny.

„Na školách se to setkává s ohlasem, protože učitelé nemusí nic vymýšlet, díky pracovním listům mají vše v kostce,“ poznamenal náměstek. „Zaměřené jsou na historii, do budoucna bych chtěl, aby se v nich objevily například i kameny zmizelých,“ doplnil. Jedná se o kostky s mosazným povrchem, které se nacházejí na posledním místě pobytu obětí holocaustu a nacistického režimu.

Mohlo by vás zajímat: Dikobrazi na dosah: Zoopark jim zajímavě přestavěl expozici, mají i „stůl“

Dikobrazi v zooparku mají upravenou expozici. | Video: Deník/Miroslava Šebestová