Chomutov prožil hip hopovou party. A nebyla to party ledajaká. Šlo o šestihodinový hudebně taneční maraton, ozdobený účastí české hip hop špice a zakončený slavnostním předáním výtěžku z koncertu. Za tím vším stojí mladá studentka z Perštejna Markéta Szappanosová.

Devatenáctiletá organizátorka odvedla skutečně dokonalou práci. Připravila nebývalý hudební zážitek, dokázala přivést nejlepší z nejlepších a zároveň pomohla potřebným.

„Možná to není moc, ale já jsem spokojená"

Od nápadu k jeho realizaci uběhlo dlouhých sedm měsíců. „Jsem moc ráda, že to nakonec vyšlo přesně tak, jak jsem si představovala," je nadšená Szappanosová. „Pro někoho možná dvacet tisíc není velká částka, ale já jsem spokojená. Na začátku jsem si ani nepomyslela, že by se mně a všem dalším, kteří pomáhali, podařilo tolik peněz vybrat."

Když si v závěru hudebního setkání přebírali zástupci kadaňského Domova pro osoby se zdravotním postižením šek s vepsanou částkou 21 400 korun, aplaudovalo vestoje několik stovek mladých lidí. „Bylo to moc dojemné. Chtěla bych touto cestou ještě jednou všem moc poděkovat, největší dík patří samozřejmě Markétě," říká vedoucí Domova Dagmar Bečvářová.

Obavy pořadatelky, že částka není dostatečná, jsou liché. Na svůj počin může být hrdá. „Markéta je skvělá. Byli jsme překvapení, že si na něco takového troufla. Nesetkala jsem se s někým tak mladým, který něco takového dokázal," vysekne poklonu Bečvářová.

„Bála jsem se, že třeba vůbec nikdo nepřijde"

Markéta Szappanosová. Mladá devatenáctiletá studentka, která dokázala, že má srdce na pravém místě. Bez bázně se pustila do charitativního projektu, na jehož konci byl šek na 21 400 korun.

Úvodem bych vám rád vyjádřil svůj obdiv. Není až tak obvyklé, aby někdo vašeho věku měl podobně ušlechtilé cítění. Co vás k nápadu přivedlo?
Děkuji. Na myšlenku něčeho podobného mě přivedlo mé studium. Studuji totiž obor, zaměřený na péči o zdravotně postižené. Mám před maturitou a jedním z volitelných praktických témat byl projekt benefiční akce.

Svoji zkoušku jste zvládla na jedničku. Jaký je to pocit?
Veliká úleva. Hrozně jsem se bála, že třeba nikdo nepřijde. Že zklamu ústav, pro který jsem to dělala. Čím více se to blížilo, tím to bylo horší. Tři dny před akcí jsem vůbec nespala.

Hodně práce?
To také, ale hlavně obrovská nervozita.

Akce ale dopadla skvěle. Musíte se nyní cítit báječně.
Nádherně. Už když jsem viděla, kolik lidí přišlo, bylo to jako sen. A když jsem se průběžně dovídala stále rostoucí částku, můj sen se násobil.

Jako příjemce vybraných peněz jste zvolila kadaňský Domov pro postižené. Bylo těžké vybrat, kam peníze dáte?
Nebylo. Strávila jsem tady tři roky na praxi. Znám tu nejen personál, ale také jeho obyvatele. O volbě bylo jasno od samého začátku.

A co inspirace na akci? Musela jste vymýšlet dlouho?
I v tomto případě jsem byla rozhodnutá hned. Nejlepší mi přišla forma koncertu. A protože mám sama ráda hip hop, nebylo moc co řešit.

Dokázala jste přivést hvězdy hip hopového nebe. DJ Wich, Ektor, to jsou opravdu pojmy…
Od počátku mi bylo jasné, že aby přišli lidé, musí přijet hvězdy. A naštěstí se to podařilo.

Byl problém je zlákat?
Ne ne. Kluci byli skvělí, vstřícní a okamžitě projevili zájem pomoci. Dokonce sami přišli s dalšími nápady.

Například?
Třeba dražba bot právě DJ Wiche. I tato vydražená částka pak připadla Domovu.

Byla v Domově radost?
No jéje. Když se šek předával, byla to pohádka. A co se potom dělo mezi obyvateli Domova, to bylo teprve něco. Oni se dokáží těšit doslova z maličkostí. Možná, že ani netušili o čem to celé je. Měl byste ale vidět, jak se radovali, když ten velký papír dostali. Jsou prostě kouzelní, mám je moc ráda.