Ústeckému kraji vládne nedostudovaná učitelka. Tak se někdy, trochu s úšklebkem, zmiňují média o vaší osobě. Pracovala jste jako vychovatelka a učitelka. Proč jste ale nakonec dálkové studium na vysoké škole nedokončila? Přitom už jste byla v pátém ročníku.
Při vstupu do politiky v roce 2002, kdy jsem začala dělat asistentku poslance, jsem si myslela, že to zvládnu dodělat. Jenže pak nebyl vůbec čas, přerušila jsem školu a už jsem se k tomu nedostala. Obdivuji lidi, co mají rodinu, dělají politiku a ještě studují vysokou školu.

Proč jste vlastně šla do politiky?
K té mě přivedl prezident Václav Klaus. Jednou totiž řekl, když chcete mluvit do politiky, tak do ní vstupte. Mě jeho názory štvaly, tak jsem do politiky vstoupila. Sociální demokraté mě přemluvili, abych do toho šla. Když do toho vplujete, tak není cesta zpátky. Vyhráli jsme volby a už jsem byla v jednom kole.

A co vaše členství v KSČ? To nepovažujete za politickou kariéru?
Byla to jen malá buňka ve škole, kde byl ředitel, školník a ještě pár lidí. Nová škola tehdy nemohla začít fungovat bez základní organizace KSČ. Tam jsme řešili věci, jen jestli nám teče do školy a podobně. Dnes to je něco jiného.

Kdy jste z komunistické strany vystoupila?
V roce 1989.

Nyní se hodně omílá v médiích kauza vedoucího kanceláře hejtmanky Aleše Konopáska, který byl údajně v StB. Jaký je váš názor na tuto kauzu?
Pan Konopásek je zaměstnanec krajského úřadu, prošel výběrovým řízením již před třemi lety, tedy nepodléhal mému výběru. Na pana Konopáska si nemůžu stěžovat, práci si plní dobře. Mně řekli, že má negativní lustrační osvědčení a to mi stačí. Také má prověrku NBÚ. Ale současně říkám, že já nejsem jeho zaměstnavatel.

Časopis Reflex v jednom z článků označil vás a vašeho přítele Romana Housku přezdívkou Bonnie a Clyde. Prý se vám tak říká v Chomutově. Jak se vám taková přezdívka líbí?
To jsou články na objednávku, k tomu se nebudu vyjadřovat. V tomto ohledu padly už i nějaké žaloby.

Vy osobně jste podala na někoho žalobu?
Dříve jsem nějaké žaloby podávala, ale nakonec vám jen řeknou, že jste politik a musíte vydržet více než ostatní lidé. Myslím si, že slovenský premiér Fico má dobrý tiskový zákon. A přimlouvala bych se za to, aby platil i u nás. Oni vás v novinách poškodí, pomluví a pak vás očistí někde na zadní stránce malinkatým písmem. To je nefér. Jsem ráda, že jsem vám to mohla říct.

Nyní se na povrch dostala tzv. velrybářská aféra u ČSSD v Ústeckém kraji, kdy se nabírají účelově a hromadně noví členové. Jaký je váš komentář?
Já tyto nábory neuznávám. Strana tím, že někoho přijme za večeři, nebo pivo, ztrácí kredit. Já to kdysi zažila v Chomutově, když si dotyčný šel udělat nábor nových členů do hospody za pivo, aby pak převálcoval jinou organizaci. Není to nic nového. V Chomutově k tomu už nechceme sklouznout. Poučili jsme se, pokud někdo přijde se stovkami lidí, tak řekneme ne.

Jak vlastně hodnotíte svůj první rok ve funkci hejtmanky?
Vždy hledám to pozitivní. Z Bruselu jsme jako kraj hodnoceni dobře. V rámci předsednictví ČR v EU jsme uspořádali nejvíce doprovodných akcí. Měli jsme tu ministry dopravy a velkou chemickou konferenci. Akce měly ukázat, že nejsme jen uhelný kraj, ale že se měníme a vyvíjíme. Také jsme podporovali turistický ruch. Například, když byl v Mostě sraz citroenů, tzv. kachen, tak jsme rozdávali těm tisícovkám turistů mapky kraje a oni pak tady objížděli zajímavá místa. Například Pravčická brána v té chvíli měla tři sta procentní nárůst návštěvnosti.

A jaká negativa měl váš rok ve funkci?
Těžká situace nastala po odchodu firmy Hitachi z průmyslové zóny Triangle. Naštěstí našli za sebe náhradu a Panasonic zaměstnává 500 lidí. Není to tolik, co Hitachi, ale aspoň něco. Nyní jednáme s dalšími dvěma investory. Čeká se na to, až ministerstvo rozdělí zónu na menší části.

S tím souvisí i rostoucí nezaměstnanost v kraji. Ta za vaší vlády vzrostla, přitom jste jako ČSSD slibovali její snížení. Proč?
Nepočítala jsem, že ekonomická krize bude tak veliká. Kdysi pan ministr financí Kalousek říkal, že všichni děláme kolem krize jen humbuk, že tak velká nakonec nebude. Přepočítal se.

A vy tedy s ním.
Já se přiznám, že jsem čekala pozdější nástup krize až někdy v roce 2010. I když si myslím, že krize není ještě zažehnaná. A to nechci strašit lidi před Vánoci, ale nám v rozpočtu bude letos chybět nejméně 800 milionů korun v daňových příjmech.

V době krize řada podniků propouští. Jak je to na krajském úřadě?
Domluvili jsme se, že máme stop stav do 490 zaměstnanců. Máme zmražené platy a nebude žádné nabírání.

Přesto asi největší problém, který jste musela ve funkci hejtmanky řešit, byly letní záplavy, zejména na Děčínsku. Souhlasíte?
S takovým problémem jsem se ještě nikdy nesetkala. Jsem současně velitel záchranného integrovaného systému a stála jsem před rozhodnutím, zda vyhlásit stav ohrožení. Když jsem viděla tu katastrofu, tak jsem do toho šla, přestože mě někteří od toho odrazovali. Musela nastoupit armáda a pohotovostní pluk. Nyní jsem se tam byla podívat a lidé se tam chystají normálně na Vánoce. Není člověka bez přístřeší.

Nechala jste si v té době radit od svého předchůdce Jiřího Šulce, který musel řešit povodně v roce 2002?
On byl v té době na dovolené, tak jsem to s ním konzultovala po telefonu. Hlavně mě upozorňoval na rizika spojená s vyhlášením stavu ohrožení. Té noci jsem nespala. Hodně mi pak pomáhal děčínský primátor Raška, který mi dodával odvahu ten stav ohrožení vyhlásit.

Máte spočítáno, kolik záplavy kraj nakonec stály?
V první fázi jsme lidem uhradili 8,5 milionů korun. Na rodinu to vycházelo 30 tisíc. Pak přišla pomoc deseti milionů z ministerstva financí a my jako kraj jsme přidali dalších 14 milionů.

A na opravy komunikací? To byla asi největší položka?
To nyní doděláváme a bylo to asi 80 milionů. Museli jsme použít peníze z rezerv.

Zde se nabízí otázka, jestli by se na to nedaly použít peníze, které dáváte na proplácení zdravotních poplatků. Co vy na to?
Máte pravdu. Ale na poplatky jsme si peníze vyčlenili a schválili zastupitelstvem už na začátku roku. Opravy silnic jsme financovali z rezerv, ale tyto peníze by se nám měly vrátit od ministerstva. To samé mají obce, které dokonce dostanou náhradu sta procent, my jako kraj padesát procent.

Kolik dal kraj na proplácení poplatků peněz? A dokdy je budete občanům hradit?
Od letošního února do konce roku nás to stálo 44 milionů korun a tyto náhrady využívá 40 % občanů kraje. Budeme je za občany platit dál, dokud se poplatky budou vybírat.

Jaká je momentálně zadluženost kraje?
Nechali jsme si udělat od mezinárodní agentury rating a dosáhli jsme na velmi dobrý výsledek pro krátkodobé úvěrování. Naše získané hodnocení Aa1.cz je nad průměrem v České republice.

Kde se bude muset příští rok šetřit?
Bude se šetřit hlavně v organizacích kraje. Některé investice nebudou realizovány.

Jaké například?
Například musíme odložit výstavbu sociálního zařízení v Jiříkově. Pak určitě některé opravy silnic. Ale tam, kde máme rozestavěno, tak to musíme dostavět. Vše, co je z evropských prostředků, to se dostaví.

Jak to vypadá s dostavbou dálnice D8 přes České středohoří?
Tento úsek staví ministerstvo dopravy. Je tam hodně problémů, hlavně ze strany ekologických aktivistů. Sama jsem napadána od starostů, že se její stavba stále protahuje. Mají pravdu. Myslím si, že zákon, který funguje v Německu, kdy ekologové nemají tolik možností působit na stavby v regionu, kde nežijí, by měl platit i u nás. Například ekologičtí aktivisté žijí v Brně a připomínkují tady stavbu dálnice. To je špatné. Už takto máme velký skluz, je to špatné pro místní obyvatele.

Jak je kraj připraven na prasečí chřipku?
Šéf krajské hygieny doktor Trmal nás informoval, že u nás epidemie chřipky není dramatická. Přesto máme připravené dýchací přístroje pro nemocné. Očekáváme, že do Vánoc nebude žádný prudký nárůst. Očkování probíhá podle plánu. Nechci šířit poplašnou zprávu, ale po Novém roce se možná zvedne ještě jedna vlna chřipky. Ale to už by mohlo být po očkování a nemuselo by to být tak zlé.

Jaký máte postoj ke stavbě paroplynové elektrárny v Úžíně?
Její výstavbu stále podmiňujeme množstvím emisí a čistotou ovzduší. Máme schváleno usnesení zastupitelstva, kde stanovujeme hranice znečištění. Toto jsme řekli veřejně i na konferencích s ČEZ. Úžín je současně záležitost města Ústí nad Labem. Takže říkáme, že stavba musí být v souladu s rozhodnutím místního zastupitelstva.

A ČEZ by se do vámi nastavených limitů v Úžíně vešel?
Při stavbě elektrárny s navrhovaným nižším výkonem by se vešel, ale při tom vyšším už ne.

Jaký je váš názor na kolaudaci trmického lihovaru? Stavební úřad při krajském úřadu má v rozhodování velké slovo.
Lihovar už tu je a jeho stavbu jsme neovlivnili. Chtěli jsme, aby se toho ujal nepodjatý stavební úřad a také krajská hygiena v čele s panem Trmalem. Oni mají za úkol prověřovat provoz lihovaru, aby netrápil obyvatele kraje.

Proč se přesunulo rozhodování o lihovaru až na stavební úřad do Litvínova?
Pověřili jsme tím původně stavební úřad v Teplicích a ten pro svou vytíženost předal záležitost do Litvínova. Tam mají zkušenosti s posuzováním podobných provozů. Mají tam Chemopetrol a další podobné firmy. Jaké bude konečné řešení, neumím říct.

Jak se vládne v kraji ČSSD s ODS?
Sílu v zastupitelstvu máme, takže jsme prosadili všechno. Od proplácení zdravotních poplatků po stipendia pro studenty a příspěvek na dojíždění.