Znají je, vědí že šlapou. „Á, Eržika jde zase na trasu,“ poznávají u záběrů z kamer. Ale doteď je mohli spíše otravovat než trestat. Chomutovští strážníci prostitutky vyháněli, pokutovali, vozili k sepsání hlášení na služebnu. Teď dostali ještě účinnější zbraň vyhlášku.

Může to znít jako banalita, vždyť pouliční prostitutky si ze zákonů nedělali nic doteď. Proč by to mělo změnit nové nařízení?

Vyhláška je účinnější

Především je rozdíl mezi vyhláškou a tržním řádem, podle kterého Chomutov řešil prostitutky doteď. „Doteď se musela věc řešit jako přestupek, což znamenalo dlouhé přestupkové řízení, vymáhání pokuty a až dlouho po nezaplacení exekuce,“ popisuje dosavadní praxi náměstek primátora a zároveň velitel městské policie Jan Řehák. Díky vyhlášce mohou strážníci vypsat pokutu na místě a když ji prostitutka nezaplatí, rychle ji předat městských exekutorům.

Pokuta pro zákazníky

A druhá věc strážníci budou moci podle vyhlášky trestat i zákazníky lehkých děv. Takže jestli si chcete opravdu za pár stovek užít zoufalého sexu s pouliční prostitutkou, raději zajeďte za ceduli „Chomutov“. Jinak vás nemine ostuda a pokuta, až vás černí šerifové načapají s prodejnou dámou v autě a kalhotami u kotníků.

Město předpokládá, že to může potenciální zákazníky odradit právě proto, že nepůjde o přestupek za facku sousedovi, ale o choulostivou záležitost. Nikdo se doma nechlubí tím, že měl popotahování na úřadech kvůli placenému sexu.

Vyhlášku chomutovští zastupitelé schválili ještě koncem roku a urychlili i její platnost. Začala platit v podstatě ihned, a to „z důvodu naléhavého obecného zájmu“, jak se v ní praví.

Ňadra ven? Opatrně!
Vyhláška zakazuje kromě samotné prostituce i nabízení sexuálních služeb například pokřikováním, pohyby těla nebo posunky. Úsměv mezi zastupiteli vyvolala formulace, která zakazuje nabízet sex také „odhalováním intimních částí těla“. „Kdo bude posuzovat, jaké odhalení intimní části těla už je nabídka sexu? Co když vítr zvedne sukni dámě vynášející odpadkový koš nebo co třeba ženy na nuda plážích nebo když se opalují nahoře bez?“ ptal se opoziční zastupitel Ladislav Drlý, byť sám svůj příspěvek myslel jen jako vtip. Jan Řehák nicméně později pro novináře dodal, že strážníci už většinu místních prostitutek dobře znají a budou předpis používat proti nim, takže žádná šikana opalujících se krasavic nehrozí.


Dlouholetý boj

Chomutov s prostitucí bojuje už několik let. Strážníci se zaměřili na místa, kde kněžny lásky loví své kunšafty, především na Lipskou ulici. Na svých webových stránkách začali už před lety zveřejňovat záběry z kamer, kde jsou vidět jak prostitutky, tak auta jejích zákazníků. Většina lehkých děv se opravdu přesunula za město, ale vytlačit z města všechny a úplně se zatím nepodařilo.

Je libo sex? aneb Nemohla jsem šlapat nad městem, tam byla mlha, říkala prostitutka
Koncem prosince si jeli chomutovští strážníci pro prostitutku na snímku. Bylo to ještě v době, kdy vyhláška neplatila. Dispečerka kamerového systému zahlédla na monitoru ženu, která v Lipské ulici se různými gesty snažila zastavovat projíždějící vozidla. Nebylo pochyb, že jde o prostitutku. Na místě pak během chvíle byli uniformovaní muži a ženu provozující nejstarší řemeslo odvezli na služebnu k sepsání protokolu. Sedmačtyřicetiletá lehká děva si byla přestupku vědoma a počítala i s tím, že její chování bude řešit přestupková komise. Když odcházela ze služebny, dodala, že by se přestupku nedopustila, kdyby nebyla mlha. Dle jejích slov za vodárnou nebylo na krok vidět, kdežto ve městě ano. U správního řízení ale s mlhou hustou tak, že by se dala krájet, asi neuspěje.