Aby si tento sváteční den alespoň připomněli, nosí si řízky, kapra i salát s sebou na službu.

Hasičský záchranný sbor ze stanice v Klášterci nad Ohří si na službu o Štědrém dni kromě tradiční štědrovečerní večeře přinesou i jedno nealkoholické pivo. Na služebně mají vždy malý ozdobený stromeček a na nějakých směnách si dokonce vymění i dárky.

Jinak jejich služba o Štědrém dni probíhá jako jindy. „Naštěstí se toho moc o Štědrém dnu neděje a lidé jsou alespoň o Vánocích na sebe opatrní. Dokonce už jsme léta nevyjeli ani k zapálenému vánočnímu stromu,“ přibližuje příslušník směny A Michal Jäger.

Rušněji mají pracovníci horské služby. Směny si rozdělují, někdo slouží na Vánoce, někdo na Silvestra.

O Štědrém dni například zachránili zmrzlého člověka. „Asi ve čtyři hodiny odpoledne jsme zachránili zmrzlého běžkaře,“ doplňuje náčelník horské služby Rudolf Chlad. Jinak dále podle něho je většinou pravdou, že Štědrý den bývá klidnější. „Horší to bývá o Silvestra. To jsou třeba případy, kdy se lidé poperou v hospodě,“ uvádí Rudolf Chlad. Chomutovská státní policie tráví směnu podobně jako ostatní, kteří musejí být v práci.

„Policisté s tím už počítají, že budou sloužit i o Štědrém dni. Na směnu si pak připraví nějaké to cukroví, řízky a salát,“ přibližuje Štědrý den policistů, kteří mají zrovna směnu, mluvčí chomutovské policie Marie Pivková. Dále podle ní bývají Vánoce v Chomutově klidné, většinou se toho moc neděje. „Horší je to pak o Silvestra,“ dodává Marie Pivková.