Hardbass, kdy parta mužů v maskách tančí v centru města na způsob techna, přišel i do Chomutova. A rozvířil bouřlivou diskuzi. Třeba na webových stránkách Chomutovského deníku.
„Kucí náckovský dostali prostor, jsem zvědav, kdy se povzbuzení tím, že se dostali do středu zájmů, osmělí k dalším specialitám, jako zápalné láhve atd.,“děsí se Mirek. „Jde mi z toho husí kůže po těle… Palce dolů! Žádnou propagaci, proboha,“ připisuje Štěpa.
Jejich obavy nesdílí Marcela. Píše: „Neničili majetek a nikoho nepoškodili, tak proč ne? A že je to lepší než fetování je taky pravda. Škoda že jsem je nepotkala, zasmála bych se,“ dodává.
Počínání zakuklenců mohli autoři příspěvků sledovat na videu Komotau Hardbass na you tube. V sestřihu je vidět, že skupina mužů obsadila eskalátor v Chomutovce, kde tancovali a natáčeli se na kameru. Bavili se také v parku, tančili v řece a na veřejných záchodcích, kde zaskočili jejich pracovnici. Vše se obešlo bez výtržností. Akce proběhla v sobotu (více o ní v původním článku ZDE).
Příznivcům stylu hardbass připisuje veřejnost i odborníci příslušnost k ultrapravici. „Oni zakuklenci jsou členy Radicalboys, případně dalších extrémistiských uskupení,“ domnívá se také ředitel chomutovské pobočky společnosti Člověk v tísni Miroslav Koranda. “Situací ze sídlišť, kdy se právě tito boys dopouštějí násilností, vám mohu popsat spoustu,“ napsal do redakce.
Mladík, který si říká Acab a jenž tanečníky svolal do Chomutova přes Facebook, to odmítá. „Mezi námi není nikdo z Radicalboys. Za sebe mohu říct, že nejsem žádný extrémista, jen fotbalový fanoušek z Mostu,“ uvádí. Podle jeho slov byla parta zhruba dvaceti mladíků a dívek tvořena lidmi jako je on – fanoušky mosteckého fotbalu a chomutovského hokeje. „Já ty lidi znám,“ zaručuje se. Chomutovan Nerdy, který se akce také zúčastnil, připustil, že v jejich řadách nacionalisté byli.
Hardbass oba považují za slušnou zábavu. „Bavíme se a zároveň upozorňujeme na boj s drogami,“ tvrdí Acab. Hardbass, který přišel z Ukrajiny a Ruska, má totiž údajně jako podtitul „Hardbass s námi tancuj, život bez drog pěstuj.“ Osvětu příznivcům tohoto stylu ale málokdo věří.
Veřejnost s obavami sleduje, jak se vyvinuly jednotlivé akce v dalších městech. Například v Ostravě, kde skončilo v červnu na policejní služebně 49 zakuklenců pro výtržnosti. Bojí se, jestli také události v Chomutově nepřerostou a parta se neosmělí k něčemu radikálnějšímu.
Hardbass se prý bude v Chomutově tančit znovu. Trochu klidnější mohou být lidé s informací, že policie tyto aktivity monitoruje. Minulou skupinu kontrolovala hned dvakrát. Poprvé do dvou minut od chvíle, kdy se její členové srotili u vlakové zastávky Chomutov – město a podruhé, když křepčili u budovy úřadu práce v Cihlářské ulici.
„Nejsme zastánci vandalismu ani násilí“
Proč jste maskovaní, když se chcete jen bavit a nemáte, co skrývat?
Kvůli policii, aby nás neperzekuovala. No a také kvůli tomu, aby si na nás nikdo nepočkal s tím, že jsme snad neonacisti.
Jednou z myšlenek hardbassu prý je hrdost na město a region, které se prezentuje na vašem videu. Jak se s tím slučuje švabachem psaný transparent, kde je místo Chomutov Komotau?
Je mi jedno, jak je napsaný transparent, prostě je to hezké písmo. Nenapadlo mě, že se tím někdo bude zabývat.
Z videa nijak nevidím, že je to tanec proti drogám. V čem mám to poselství spatřovat, aniž bych googlovala?
Správně bývá na konci videí uvedeno heslo „Hardbass s námi tancuj, život bez drog pěstuj.“ Ze sestřihu nám to vypadlo, ale v dalším videu, které chystáme z té samé akce, která už proběhla, chybět nebude.
Lidé mají obavu, že s jídlem roste chuť a když se vám teď podařilo zaujmout, mohli byste přiostřit...
Všichni jdou do toho s tím, že se nic nebude ničit. Na videu je vidět, že tančíme raději za lavičkami, než na nich. Nejsme zastánci vandalismu ani násilí.