Zkoušky z dospělosti. Rozhodující a nejdůležitější okamžiky v životě středoškoláků. Dosavadní pohodu a klid střídá narůstající nervozita, obavy a stres. Převážná většina studentů usilovně dohání to, na co bylo doposud spousta času. Průběžné výsledky jejich snažení ukazují na rozdíl mezi školami a opět víří několik let diskutovaný problém. Spravedlivost státních maturit.

Písemnou část, to znamená tu státní, mají gymnázia, střední školy a akademie v chomutovském regionu za sebou. Zatímco gymnazisté zvládli testy vcelku v pohodě, pro dost žáků na odborných školách bylo učivo nad jejich síly. Největší problémy pak nastaly při zkouškách matematických.

Z patnácti uspěli dva

Střední odborná škola služeb v Kadani. Z patnácti maturantů, kteří zvolili matematiku, nezvládlo zkoušky hned třináct. Střední škola technická, gastronomická a automobilní v Chomutově. Matematiku tady dělalo čtyřiatřicet žáků, prospělo pouhých osm. Dalších dvacet, z počtu sto dvacet jedna, pohořelo při češtině.

Oproti tomu gymnázia v Chomutově, Kadani a Klášterci nad Ohří pustila k maturitám dohromady dvě stě dvacet sedm studentů a z tohoto počtu nezvládli zkoušky pouze tři z matematiky a jeden z jazyka mateřského.

Jak je z řeči čísel patrné, skóre je diametrálně odlišné. Kde je chyba? „Je to jednoduché. Nelze přece globálně srovnávat přípravu studentů na odborné škole a na gymnáziích," snaží se o vysvětlení vedoucí pracoviště Střední odborné školy energetické a stavební Miloš Holopírek.

„Naši studenti jsou ve značné nevýhodě"

On sám je s výsledkem svých žáků docela spokojený. Ze třiapadesáti jich nástrahou rovnic neprošlo osm. Přesto vidí v systému nespravedlnost. „U nás se výuka z jedné třetiny skládá z praktického a odborného výcviku, na některé předměty tedy logicky připadá méně hodin. Kvůli tomu jsou pak při této podobě maturit naši žáci v nevýhodě."

Myslíte, že byste maturitu zvládli? Kupte si dnešní Chomutovský deník a vyzkoušejte si pár příkladů, které jsme vybrali. Na straně 2!

Kdo by si je chtěl vyzkoušet kompletní, všechny didaktické testy (a také řešení) si můžete stáhnout jako PDF ZDE.