Uzavře se tím projekt Tragická místa paměti, na kterém pracovalo na osmdesát studentů z kraje. Ze čtyř gymnázií má region hned dvojí zastoupení – z Chomutova a z Kadaně.

Mladí lidé zkoumali konkrétní tragédie, ke kterým došlo v jejich městech v letech 1938–1945. Zabývali se vyhnáním Čechů z obsazených Sudet, oběťmi nacistického teroru, ale i oběťmi nuceného vysídlování Němců po válce.

Studenti studovali archivní dokumenty, mluvili s pamětníky, a především hledali konkrétní, leckdy zapomenutá místa dramatických událostí v místech svého bydliště. Města, kde žijí, byla důležitými milníky na cestě k rozpadu soužití Čechů, Němců a Židů v severních Čechách.

Výsledkem projektu je česko-německá putovní výstava, kterou je nyní možné vidět na radnici v Postoloprtech, a rovněž česko-německá kniha. Návštěvníci výstavy a čtenáři knihy se setkají s pohledem mladých autorů a autorek na události dějinné etapy, která tak zásadním způsobem změnila tvář celého regionu.

Nositelem projektu Tragická místa paměti jednoho regionu je ústecká kulturní a vzdělávací společnost Collegium Bohemicum, o.p.s., realizuje ho sdružení Antikomplex.