Piknikům na trávnících před kláštereckými paneláky odzvonilo. Kdo si troufne usadit se tam s rodinou a známými, aby pojedl opečené klobásky, vyslouží si mastnou pokutu. Zastupitelé totiž schválili obecně závaznou vyhlášku o ochraně zeleně, která vejde v platnost během několika týdnů.

Vyhlášku vedení města vydalo kvůli stížnostem obyvatel sídlišť. „Vydali jsme ji na základě požadavků našich slušně se chovajících občanů oproti těm neslušně se chovajícím, kteří zvláště v letních měsících ovládají sídliště. Scházejí se před domy, kam vynášejí nábytek a grily,“ nastínil klášterecký starosta Štefan Drozd. „Nová vyhláška zakazuje umísťování předmětů, které slouží k odpočinku, rekreaci, stravování a přípravě pokrmů,“ dodal.

Dosud neměla městská policie nad tímto děním uprostřed sídlišť zvláštní moc. „Mohli jsme nanejvýš kontrolovat, jestli lidé nepožívají alkohol, což ve městě vyhláška zakazuje, nebo neznečišťují okolí,“ vysvětlil velitel kláštereckých strážníků Petr Hörbe. Grilovací piknik pod širým nebem rozpustit nemohli.

Především na sídlišti Panorama ale obyvatele pobuřovalo, že jim pod okny „táboří“ jejich sousedé. „Začalo to s jarní sezonou. Sešlo se deset patnáct lidí s dětmi, vytáhli gril a začali opékat. Lidem vadilo, že to kouří, když se rozdělával oheň. Navíc to bylo v době, kdy bylo sucho, takže měli strach, že chytnou okolní keře,“ nastínil velitel strážníků.

Jde také o vjíždění na trávníky

Vyhlášku město přijalo, aby se obliba měnit trávníky před paneláky v „zelené obýváky“ nestala živelnou záležitostí. Nakonec se ale netýká jen hromadného piknikování.

„Nesmíte vidět jen grilování, vyhláška se týká například i vjíždění motorových vozidel na trávníky,“ upozornil velitel Hörbe s tím, že i toto je pálivé místo, na které si obyvatelé stěžují. „Za domy se po loukách prohánějí mladí na čtyřkolkách. Rajtují tam na trávnících a dosud nebyl zákonný nástroj, který by to mohl řešit,“ podotkl. To se ale brzy změní.

Novou vyhlášku o ochraně zeleně zastupitelé odsouhlasili na konci minulého týdne. V platnost vejde po patnácti dnech od vyvěšení na úřední desce města. Podle předběžných informací tiskové mluvčí radnice Adély Václavíkové by se tak mohlo stát ve druhé polovině července.

Veřejná grilovačka s posvěcením městaGrilování. Ilustrační snímek.Zdroj: archivGrilování v parcích je oblíbenou kratochvílí lidí, kteří nemají svůj domek se zahradou a nechtějí riskovat požár kvůli kuchtění na balkoně. Některá města jim vyšla vstříc a založila veřejná ohniště, kde je možné sejít se s přáteli nad kusem šťavnatého steaku nebo propečenými buřty.
Nově má veřejné ohniště i Klášterec nad Ohří. Prosadili si ho lidé díky participativnímu rozpočtu, o kterém měli sami možnost spolurozhodovat.
Veřejné ohniště vzniklo v klášterecké loděnici, která je oblíbeným místem výletů. K dispozici tam mají přibližně metrové ohniště zapuštěné do dlažby a doplněné o posezení i přístřešek. Do budoucna by mohlo přibýt další veřejné ohniště, strážníci pro něj vytipovávají místo.