Ve středu ho u Městského soudu v Praze podala společnost Urzho.cz. Další věřitelé mají měsíc na to, aby se přihlásili se svými pohledávkami.

„Podle našeho názoru je dlužník v úpadku z důvodu platební neschopnosti i z důvodu předlužení,“ uvedl v návrhu Viktor Manokhin, zástupce pražské společnosti Urzho.cz. Ta převzala dluhy převyšující milión korun od firmy Envirubber s.r.o., která tušimické GRG dodávala pneumatiky a gumové čipsy pro další zpracování.

Věřitelů má GRG, proslulá kvůli „neuhasitelnému“ požáru v Tušimicích, údajně daleko více. Mezi nimi je nejméně patnáct společností, včetně banky Volksbank CZ a také desítky zaměstnanců, kteří nedostali plat za několik měsíců (více o jejich problémech si můžete přečíst TADY).

Na tušimických nemovitostech dlužníka navíc vázne zástavní právo. Na majetek je podle veřejně dostupných záznamů v katastru nemovitostí podána žaloba. Výroba skončila už v říjnu loňského roku.

GRG dlouhodobě nekomunikuje s úřady, na což si stěžoval i Krajský úřad. Ten zahájil se společností správní řízení, které má za cíl změnu nebo odejmutí souhlasu k provozování zařízení na zpracování pneumatik. Společnost ale úřad obvinila z podjatosti.

Krajský úřad také organizoval finální hasební zásah na pozemcích firmy, který vyšel na přibližně půl miliónu korun. Účet jí chtěl předložit. Nezbývá tak, než se přidat do fronty věřitelů v insolvenčním návrhu.

V tuto chvíli běží lhůta, kdy se mohou hlásit další věřitelé GRG Investment se svými pohledávkami. Mají na to měsíc. Poté soud ustanoví insolvenčního správce, který spočítá majetek. V případě, že bude z čeho věřitele vyplatit, budou nároky zaměstnanců až na posledním místě. Přednost mají státní úřady a tzv. zajištění věřitelé, tedy banky.

Návrh na insolvenci může skončit dvěma způsoby. Konkurzem, nebo reorganizací podniku. Ta je však málo pravděpodobná. V uplynulém roce nároky splňovaly jen dva velké podniky s obratem vyšším než sto miliónů ročně.