Hajte zájmy lidí, ne ČEZu, žádali včera v Ústí nad Labem Greenpeace.

Sedm jejich aktivistů vylezlo na 32 metrů vysoký jeřáb uprostřed rozestavěné stavby před krajským úřadem. Rozvinuli zde obří transparent s nápisem Už žádné nové uhelné elektrárny. „Chceme tím upozornit, že právě krajský úřad má v nejbližších dnech rozhodnout o integrovaném povolení pro výstavbu nových bloků elektrárny v Prunéřově. Požadujeme, aby úředníci žádost ČeZu zamítli. A zároveň apelujeme na politické vedení kraje, aby hájilo zdraví a kvalitu životního prostředí svých voličů a nedávalo přednost zájmům elektrárenského gigantu“ uvedla mluvčí Greenpeace Lucie Jakešová.

Na oplocené staveniště pronikli Greenpeace kolem půl jedenácté dopoledne a hned začali šplhat nahoru. Strážníci přivolali státní policii a na místo přijeli i hasiči s žebříkem. Dorazil také stavbyvedoucí z SKD Průmstav, kterému staveniště patří. „Poškodili nám plot,“ zlobil se, víc ale akci komentovat odmítl.
Ústečané se docela dobře bavili. „Už je to tady rozestavěné hodně dlouho a stavbaře tady moc vidět není. Tak se tu alespoň konečně něco děje,“ smál se Miroslav Sýkora.

Méně nadšeni byli motoristé, policie totiž zablokovala vjezd do Dlouhé ulice. A přivolaná odtahovka se chystala odtáhnout 2 auta z míst, kam měli pro případný zásah přistavit svou vysokozdvižnou plošinu hasiči. Naštěstí stihla jedno auto jen posunout, pak přišel jeho řidič a odjel s vozem sám. A vzápětí uvolnil prostor i druhý motorista.

Policisté uzavřeli rovněž průchod z Mírového náměstí.

A nechali vyklidit i předzahrádku před restaurací Le Casa de Cuba ve Zdaru. Naštvaná provozní Patricie Pech řekla, že je to poškodilo. „Prodali jsme o dvě třetiny méně obědů než jindy a zbylá jídla můžeme vyhodit,“ řekla s tím, že po Greenpeace budou požadovat náhradu škody.

Jakešová označila vyklízecí opatření za přehnaná. Akce podle ní nikoho neohrožovala. Řekla, že jakmile aktivisté transparent pověsí a podaří se jim předat petici hejtmance Ústeckého kraje, vše v klidu ukončí.

Namísto hejtmanky ji nakonec převzal její náměstek Arno Fišera. Ale i on jen symbolicky. „Podle pravidel, která schválilo zastupitelstvo, musí petici předat na podatelnu,“ vysvětlil.

K akci Greenpeace řekl, že mu nevadí. Podle něj má kraj stejné požadavky jako oni, také odmítají další zdroje znečištění. „Absolutní objem emisí se nesmí zvýši,“ řekl. Tedy de facto, pokud někde vzrostou, v jiném provozu je musí zase snížit.

Jinak ale dodal, že pokud investor určené podmínky splní, musí krajský úřad povolení vydat. Podle něj proto aktivisté protestují na nesprávném místě. „Měli by spíš viset před ministerstvem životního prostředí, ne tady,“ poznamenal s tím, že právě ministerstvo má hlavní rozhodovací pravomoci.
Jakešová míní, že krajský úřad povolení pro nové bloky prunéřovské elektrárny vydat nemusí, protože investor postupuje v rozporu se zákonem. „Nechce totiž použít nejlepší dostupnou technologii, jak požaduje EU,“ řekla.

Svůj souhlas například právě v souvislosti se žádostí o změnu integrovaného povolení na Krajském úřadě v Ústí vyslovilo i město Kadaň, tedy bezprostřední soused Elektráren Prunéřov.