Kriminalisté zadrželi třiatřicetiletého muže, který v Chomutově od loňského září do minulého týdne okradl nebo oloupil deset důchodkyň ve věku od 65 do 89 let.

Neváhal udeřit

Recidivista, který už za krádeže seděl, si vyhlížel ty nejsnadnější oběti. Vždy útočil na starší dámy, které šly samy bez doprovodu. V některých případech využil jejich nepozornosti a odcizil jim peněženku či tašku nebo kabelku, několika ženám ale tašku nebo kabelku vytrhl z ruky, když je předtím udeřil. Žádná z napadených naštěstí neutrpěla zranění. Při loupežných výpravách se pachatel pohyboval i na kole, které policisté později zabavili při domovní prohlídce.

Kromě peněženek muž odcizil poškozeným i mobilní telefony a platební kartu. Vloupal se také do rodinného domu čtyřiasedmdesátiletého majitele. Z domu odnesl notebook a několik zlatých šperků.

Pomohly kamery

Lupič na jednom ze záznamů. U dveří výtahu se právě snaží zezadu vytrhnout staré ženě tašku z ruky.K odhalení pachatele policistům pomohly záběry kamerového systému a také fakt, že seniory přepadal v jedné lokalitě – v ulicích mezi Lipskou a Blatenskou (Husova, Cihlářská apod.). „Vycházeli jsme z možnosti, že bydlí v blízkosti míst, kde se trestné činnosti dopouštěl,," naznačil novinářům kriminalista Miroslav Lingeš.

Hypotéza se potvrdila. Na lup se recidivista vydával pěšky nebo na kole, v obou případech ho zachytily bezpečnostní kamery. „V Kadaňské ulici je například zachycen na kole ve světlé proužkované bundě jen dvě minuty po přepadení. Jak kolo, tak i bundu jsme po mužově zadržení našli u něj v bytě," dodal policista.

Lup za 80 tisíc

Svými loupežemi způsobil celkovou škodu za bezmála 80 tisíc korun. Vyšetřovatel muže obvinil z krádeže, loupeže a neoprávněného opatření, padělání a pozměnění platebního prostředku, za což mu hrozí až desetiletý trest. Lupič už sedí v litoměřické vazební cele.

Kriminální minulost

Obviněný muž je podle policistů nezaměstnaný, žil ve společné domácnosti s partnerkou. V minulosti ho už za obdobnou trestnou činnost poslal soud do vězení. „Jako důvod loupežných výprav uvedl tíživou finanční situaci. Odcizené peníze utratil, nalezené věci z krádeží a loupeží vrátíme majitelům," doplnil kriminalista Kamil Karásek.

Muž se k okrádání seniorů přiznal. Vyšetřovatelé nyní zkoumají, zda nemá na svědomí i další případy dosud neobčasné majetkové trestné činnosti.