Do letošního jubilejního 30. ročníku prestižní soutěže se přihlásilo 275 projektů. Rozděleny byly do kategorií Novostavba, Rodinný dům, Rekonstrukce, Interiér, Krajinářská architektura a zahradní tvorba, Urbanismus a Architektonický design, drobná architektura a výtvarné dílo v architektuře.

Do finálového výběru se nedostaly herní socha pandy červené, která je v chomutovském zooparku, ani nové sídlo Státního okresního archivu Louny, Horský apartmán u Klínovce ani horský dům v Sedle u Klínů. 

Jediným zástupcem Ústeckého kraje, který ještě může o prestižní ocenění zabojovat při prezentaci, je Revitalizace kostela Nanebevzetí Panny Marie v Oseku. Za ní stojí Ateliér IFK Litvínov a František Koňařík.

Herní socha v podobě pandy červené v Zooparku Chomutov. Vytvořili ji Ateliér Unipark / Jana Bezuchová a Jan Štohandl.
Nejen slavný Sky Bridge. O cenu architektů usilují i skvosty ze severu Čech

Větší zastoupení v soutěži stále má Liberecký kraj. Šanci na ocenění pořád mají montessori školka v Jablonci nad Nisou či Mateřská škola Treperka a waldorfská Semily. Ve výběru se objevily i rekonstrukce Liebiegova paláce v Liberci a realizace Chata v Bílém Potoce pod Smrkem.

V republikovém měřítku není překvapením zejména postup lávky Sky Bridge 721, nejdelšího visutého mostu pro pěší na světě v Dolní Moravě.

Padesátku postupujících vybrala odborná porota. Předsedá jí oceňovaná Amanda Levete z Velké Británie, dalšími členy jsou Irakli Eristavi (Slovensko, studio zerozero), Thorbjörn Andersson (Švédsko, studio Thorbjörn Andersson Landscape Architect) a Petr Štefek (ČR, studio Petr Štefek Architect).

Pohled na Žatec. Ilustrační foto
Den architektury láká na zajímavá místa. Tyto skvosty si můžete prohlédnout

„Po prvním kole jsou projekty seřazeny ve skupinách podle počtu bodů, které jim udělila porota v 1. kole hodnocení. Ale často finální rozhodnutí poroty toto pořadí ne zcela respektuje a máme příklady, kdy projekt, který měl 5 hlasů po prvním kole, nezískal žádnou cenu. Oproti tomu známe případy, kdy projekt se třemi hlasy, což je minimum pro postup mezi 50 finalistů, získal Grand Prix. Velice důležitým podkladem pro finální rozhodnutí poroty jsou prezentace samotných architektů v průběhu Grand Prix Architektů Festivalu. Všichni finalisté se musí prezentovat, to je podmínka 2. kola rozhodování poroty,” vysvětlil Oleg Haman, předseda Obce architektů, která soutěž pořádá.

Klíčovým momentem bude 30. říjen. Tehdy se v pražském Veletržním paláci uskuteční zmíněný Grand Prix Architektů Festival. Po prezentaci tam porota vybere vítěze. Autoři projektů mohou získat hlavní cenu Grand Prix Architektů – velkou modrou kostku, kterou udílí porota, a Cenu za celoživotní dílo – velkou červenou kostku, již udílí Rada Obce architektů. Porota uděluje i další ceny – malé modré kostky - v kategoriích: novostavba, rekonstrukce, rodinný dům, architektonický design, drobná architektura a výtvarné dílo v architektuře. Získat lze i malou žlutou kostku za interiér, malou fialovou kostku za urbanismus a malou zelenou kostku za krajinářskou architekturu a zahradní tvorbu.