Ojedinělí hříšníci dostanou druhou šanci. To je snad jediné nezpochybnitelné plus. Všem, kteří jen udělali chybu, ten čistý trestní rejstřík přeji.

Ale další údajné klady? Přeplněné věznice se uvolní. Nebude hrozit tolik žalob k Evropskému soudu kvůli délce soudního jednání. Fajn, takže vrchnost si vyřešila problém, že nemá na novou věznici, že neumí zajistit dostatek soudců či nastavit řádný právní systém. Vyčůránci, kteří se soudu vyhýbali a jejich právníci a doktoři vyzkoušeli všechny možné kličky, budou bezúhonní. A co přesně to má přinést nám, obyčejným lidem?

Zato se mrkněme na negativa: Do ulic se vrátí spousta zlodějíčků, feťáků, lupičů, podvodníků a násilníků. Ti, kteří byli opatrní kvůli podmínce, ztratí po její smazání zábrany. Kdo na to doplatí? My.

Až nějaký opilý parchant urazí zrcátko, nebude to na prezidentské limuzíně. Až feťák kvůli rádiu vykrade auto, nebude to ministerské fáro. Až v parku zmlátí dvě agresivní ženské dívku, nebude to dcera nikoho z těch vlivných. Zloději nepůjdou krást do sklepů jejich vil, zaměří se na naše lyže a kola v panelácích. A zatímco váš táta musel finančáku zaplatit tučnou pokutu za to, že si neuvědomil výjimečnou nutnost zaplatit DPH, vychechtaní křiváci, kteří okradli spoustu lidí, budou najednou bezúhonní slušňáci.

Výsledek: Z pozitiv amnestie těží vrchnost, na zápory doplácíme my. Přináší druhou šanci pro pár slušných omylných, ale tuny strachu a nebezpečí pro všechny ostatní.

Kdo může za to, že se naše daně rozkrádají, místo aby se za ně postavila třeba nová věznice? Že poslanci jsou schopni sobě zvýšit platy, nám daně, ale připravit pro všechny pořádný trestní řád hodný právního státu nikoli? A otázka za milion pro pana prezidenta: Co to má proboha společného s výročím samostatné České republiky?

Diskutujte: Co si o amnestii myslíte vy?

On: Vážení cestijící, připravte se na častější zpoždění vlaků z důvodu chybějících kabelů k signalizaci. Klaus je vážně nemocný člověk. Jeho snaha, za každou cenu škodit této zemi a jejím občanům a podpora mafiánským spolkům vejde do dějin.

Miška Janoušová: Je to blbost. Stejně se tak půlka vězňů za chvíli vrátí zpět…

Jakub Eršil: je to hnus, ještě by jsem pochopil amnestii pro neúmyslné trestné činy z nedbalosti, tohle je jen výsměch slušným a poctivým lidem. pěkná tečka za panováním tunel dědka

Janinka Čmolíková: Nesouhlasím s tím a jakože té kriminality je „málo" že?? :-

Zuzanka Lacinová: Celej systém v téhle republice je k smíchu!!!

Mižu Michaela Arnetová: Nesouhasím…!!! Páni politici si zvednou platy, nám zvýší daně a ještě mezi nás pustí 7000 kriminálníků…jako by jich neběhalo na svobodě málo.

Jana Mikšovská Hlavatá: Každá amnestie i propuštění na 1/2 je blbost. Jednou dostanou trest a ten si mají odpykat a ne to následně jakkoli měnit. Co má výročí rozdělení Československa společného s amnestií? To je zase blbý nápad :-(

Mirka Arnoldová: Hrůza, nastěhujeme mu je domů né :) :)

Václav Sova: Souhlasil bych pouze za předpokladu, že se amnestie bude vztahovat jenom na nedbalostní přečiny.

Názory pocházejí z redakčního facebooku a webu.