close Seznam zvolených zastupitelů za Chomutov. zoom_in Volby vyhrálo hnutí PRO Chomutov (18,97% hlasů), těsně následované ČSSD (18%) a hnutím ANO 2011 (17,1%). Všechny tři strany ale po přepočítání hlasů získaly shodně osm mandátů. Čtvrtí jsou komunisté se ziskem 14,7% hlasů, což znamená šest křesel v zastupitelstvu, Nový Sever jich bude mít s výsledkem 11,99% pět.

Seznam všech zvolených zastupitelů si můžete rozkliknout vpravo, v galerii pak najdete jejich fotografie. 

Ohlasy z jednotlivých stran si můžete přečíst ZDE.

Střípky z voleb v Chomutově

√ ODS nebude poprvé od roku 1994 v zastupitelstvu města Chomutova. Získala jen 4,36% hlasů, což nestačí ani na jedno křeslo zastupitele. „Je to hra. Má svá pravidla a ty je třeba respektovat," reagoval na mizerný výsledek lídr místní ODS Jan Řehák (na snímku). Je to hodně strmý pád, ještě před osmi lety občanští demokraté v Chomutově dominovali ve volbách v roce 2006 získali 34,45% hlasů a měli čtrnáct zastupitelů.

√ Neuspěli ani Nespokojení občané!, kteří dosud měli tři zastupitele, ani TOP09. Té scházelo k překročení pětiprocentní hranice 165 hlasů. Na to by stačilo pět lidí, kteří by zaškrtli kompletní kandidátku strany.

√ V Chomutově spolu s Karvinou kandidovalo rekordní zastoupení žen, plných 38 procent. Ženu jako lídra měla však jediná strana Nespokojení občané! Do zastupitelstva se nedostala. V pětatřicetičlenném zastupitelstvu nakonec usedne jen osm žen, mužů je sedmadvacet.

√ O pětatřicet křesel v zastupitelstvu statutárního města se ucházelo celkem 428 kandidátů. To znamená, že na jeden mandát připadalo v průměru 12,23 zájemců/kandidátů. Vyplývá to z datové mapy na webu Českého rozhlasu.

√ Nejvíc preferenčních hlasů, přesně 2 469, získal současný primátor Jan Mareš (ČSSD).

√ Největším skokanem je Rudolf Kozák (ČSSD), kterého preferenční hlasy vynesly z jedenáctého místa nejen mezi osmičku zvolených, ale dokonce až na druhé místo za Jana Mareše.
Velké skoky udělali také Martin Bocián a Milan Märc (oba Nový Sever). Současný radní a ředitel Domečku Märc poskočil díky preferenčním hlasům z pátého na první místo, šéftrenér a manažer místního florbalového klubu Bocian pak vyskočil mezi pět zvolených zastupitelů své strany z původně devátého místa na kandidátce.

√ Spousta kandidátů sledovala výsledky v soukromí, v Chomutově to byli například lidé z hnutí ANO 20111 či ČSSD. Na druhou stranu řada hnutí a stran měla své „volební štáby" v nejrůznějších hospodách a restauracích. Výjimkou mezi nimi byli chomutovští komunisté, kteří mají tradiční základnu v sídle svého okresního výboru. Tady byli i letos. Kandidáti a příznivci hnutí PRO Chomutov sledovali průběžné výsledky ve své „domovské" kavárně Café Rouge, Nový Sever si zamluvil Kostku u Luny. Většina lidí tam ale přišla až po hokejovém utkání Pirátů s Kladnem. ODS měla zamluvený stůl v hospůdce Podkova.