„A umíte se prát?“ testoval jeden z příchozích strážnici Hanu Patočkovou. S úsměvem přisvědčila. „Jsme na všech stanovištích, kdyby chtěl někdo dělat rozbroje,“ vysvětlila dalším tazatelům, kteří se trousili chodbou k volební místnosti. 

Jako první odvolil na základní škole akademika Heyrovského Martin Řeřicha. „Hodil jsem to ODS,“ netajil se. „Chtěl bych, abychom se celkově vrátili ke kořenům. Vadí mi, že nejsme patrioti a je nám vše jedno, tak volím změnu,“ vysvětlil. 

Jiný přístup vyzkoušela také Iva Salonová. „Minule to bylo ANO, teď Nový sever,“ byla otevřená dlouhovláska. „Líbí se mi, že chtějí zlepšit sídliště. Naštěstí jsem z centra, ale i u nás ve věžáku se už také děje, že tam někdo pronajímá byty,“ děsí ji šířící se trend.

Komunální a senátní volby 2018 v Litoměřicích
ONLINE volby na Chomutovsku: Kupčení s hlasy začalo už před týdnem

K volbám energicky dorazila také Zdena Petráková, která se do města vrátila po čtyřiceti letech z lázeňských Poděbrad. „Jsem tu teprve druhým rokem, ale jsem příjemně překvapená, kolik se toho udělalo pro lidi. Jen to mě mrzí, že je centrum mrtvé a kromě farmářských trhů se tam nic neděje. A koho volím? Neřeknu,“ odkráčela s úsměvem.

Do chomutovské základní umělecké školy dorazilo jen během první půlhodiny na padesát lidí.  „Prvních asi deset si odstálo frontu před dveřmi ještě před otevřením,“ upřesnila předsedkyně komise Eliška Totáčová. Krátce před tím, než dorazili, se komise posilnila, aby vydržela  odpolední nápor voličů. „Kolegyně z komise upekla štrůdl, to abychom měli dost cukru v těle,“ prozradila předsedkyně.

Ačkoli voliče mírně mátlo, na kterém konci odvolit na komunální úrovni a kde zvolit senátora, vše šlo rychle. „Hodila jsem tam ANO, se kterým jsem spokojená, a v senátních paní doktorku Martinu Chodackou. Na tu nedám dopustit,“ pokývala hlavou seniorka v béžovém saku.

Miloň Houda (Patrioti ČR), Marek Hrabáč (ANO 2011), Václav Kohout (PRO zdraví a sport).
Hospodaření, obchod s chudobou i špitál: Moderátor Železný si proklepl lídry

 Svého favorita do senátu prozradil i strážník, dohlížející na chodbě „lidušky“, Petr Píša. „V tom mám jasno, pana doktora Jaroslava Krákoru z ČSSD, jelikož ho dobře znám. Jako lékař měl v péči celou naši rodinu a vím, že věci nezanedbává,“ ocenil.

Pokud jde o komunální volby, zatím trochu tápe. „Popravdě ještě netuším. Je tu víc stran, které bych volil: ČSSD, ANO, PRO Chomutov, v každé z nich znám některé lidi, například učitele. Mám k nim větší důvěru, než ke jménům, která mi nic neříkají,“ uvedl s tím, že napříč stranami ale křížkovat nebude. „Tolik lidí zase neznám, zvolím stranu,“ je rozhodnutý.

Strážníci městské policie jsou osobně přítomní ve všech čtrnácti chomutovských okrscích. „Komunální volby jsou pro nás klíčové. Dohlížíme na řádný průběh, abychom zamezili případnému kupčení s hlasy,“ vysvětlil vyšší nasazení ředitel městské policie Tomáš Douda.  V pohotovosti je také policie.

Háj vzpomínání na chomutovském hřbitově
Nové loučky i kaplička. Chomutov investuje do hřbitova miliony