Údolní niva v Orasíně vynikala divokou krásou, kterou se horalé pyšnili. Poté, co roztál sníh, ale zjistili, že se mezi stromy povaluje více než stovka uřezaných běhů vysoké zvěře a části zdechlin domácích zvířat. Někdo také „ujedl“ z porostu, protože mezi mršinami svítí čerstvé pařezy. Členové Spolku Boleboř, Orasín, Svahová o tom natočili burcující dokument. Případem se zabývá policie, Česká inspekce životního prostředí i veterináři.

Snímek, který svědčí o proměně údolí a děsivém přístupu jednotlivců k přírodě, už obletěl Chomutovsko. „Opravdu chcete žít v prostředí, kde se toto chování stane standardem?“ pokládá otázku v komentáři videa předseda spolku Petr Vejvalka. „Dodnes jsme místo nazývali První potok, nyní však Údolí smrti.“

Pokácené dřeviny a hromady částí těl zvěře v Orasíně | Video: Spolek Boleboř, Orasín, Svahová

Pokácené dřeviny a hromady částí těl zvěře v Orasíně.  Zdroj: Spolek Boleboř, Orasín, Svahová

Jak potvrdila chomutovská policejní mluvčí Marie Pivková, policie případ řeší. Přizvala také Českou inspekci životního prostředí (ČIŽP), která ještě v šetření pokračuje, a Krajskou veterinární správu v Ústí nad Labem (KVS), jež už zahájila správní řízení. „Co se tam stalo, není v žádném případě v souladu se zákonem. Při místním šetření jsme našli 120 nožin vysoké zvěře, kůži z prasete domácího a několik kostí z prasete domácího a skotu,“ vyjmenoval ředitel KVS Petr Pilous. „Dále kadáver neboli zdechlinu ovce, která měla v uchu číslo, takže jsme našli majitele. Koupil ji Alexandr Peteřík, který však zvíře nepřihlásil do centrálního registru. Porušil tím plemenářský zákon a dále nelegálně zacházel s kadáverem, kdy má povinnost ho neškodně odstranit,“ doplnil.

V tomto případě jde o další porušení zákona, a to veterinárního. Sankce se může pohybovat v úrovni několika desítek tisíc korun. A to není vše. „Kvůli pozůstatkům zvěře věc předáme také správě myslivosti v Chomutově,“ upozornil ředitel KVS Pilous.

Sám Alexandr Peteřík, který patří k místním, potvrdil, že v jednom ohledu pochybil. „Ovci jsem nepřihlásil, to je fakt. Jestli mi za to chtějí dát sankci, ať mi ji dají. Zanedbal jsem administrativní povinnost,“ uvedl. Odmítá však, že by zvíře usmrtil a nechal v lese. „Ovci jsem postrádal, myslel jsem, že se mi zaběhla,“ hájí se. Video, které ho může spojovat s mršinami a kácením v lese, vnímá jako soukromé vyřizování účtů. „Vidím to tak, že jde o osobní mstu kvůli majetku,“ domnívá se.

"Vykradli nám les"

V samotné nahrávce spolek nikoho konkrétního nejmenuje. Podle členů spolku však trvá postupný úpadek okolní krajiny delší dobu. „Normálně nám vykradli les! Už rok a čtvrt se snažíme zastavit devastaci a marně žádáme zastupitelstvo v Boleboři, aby řešilo vzniklé škody,“ připomněl člen spolku a místní obyvatel Josef Šporgy s tím, že žádají například o lesnický audit, který by porovnal počet stromů v lese s evidencí.

Spolek kritizuje také „skleněné cesty“, jimiž je prošpikovaný Orasín, Boleboř a kilometry v Krušných horách. Tvoří je hutní struska, kterou dodal obci jako levný materiál pro jejich opravu právě Alexandr Peteřík.

Cesty nejsou dosud předané obci jako hotové, protože stavební úřad a ČIŽP práce pozastavily.