Obrovskému zájmu lidí se těšil první adventní víkend, který většina měst na Chomutovsku zasvětila zahájení Vánoc. Program přilákal do center tisíce lidí.

Jen v Chomutově vyrazilo na náměstí 1. máje odhadem kolem sedmi tisíc mužů, žen a dětí. Čekal je pestrý program, který vyvrcholil rozsvícením vánočního stromu a efektním ohňostrojem.

Fronta u koblížků

Na náměstí nabízejí prodejci zboží v osmnácti stáncích, trhy si místní užijí až do Štědrého dne. Kromě tradičního občerstvení, tedy klobás, párků, trdelníku, palačinek, sladkostí, cukrovinek, svařeného vína či grogu si mohli návštěvníci vánočních trhů vybírat i z nabídky produktů zelené lékárny, šál, rukavic či vest, ale také například bižuterie. Největšímu zájmu se v Chomutově těšil stánek s koblížky, kde byla fronta zájemců bezkonkurenčně nejdelší.

Od rána se nezastavil ani doručovatel ve stánku Ježíškovské pošty. Dopisy dětí s přáními pod vánoční stromeček opatřoval speciálním razítkem z dílny výtvarnice Marie Svobodové. Zároveň sotva stačil uspokojovat poptávku po vánočních pohlednicích za pětikorunu. „Otevřeli jsme v devět hodin ráno, od té doby lidé neustále chodili. Dětem jsem razítkoval poštovní obálky, dospělí měli enormní zájem o pohlednice," řekl Chomutovskému deníku „pošťák" Jan Škuba.

„Děti zlobí pořád," smáli se čerti

Poněkud nepatřičně působili na náměstí dva strach nahánějící a patřičně hluční čerti, jejich čas přitom běžně nastává až v předvečer svátku Mikuláše. „My jsme celoroční čerti. Děti i dospělí totiž zlobí neustále, proto si nemůžeme dovolit soustředit se jen na jeden den v roce. Bát se je třeba celý rok, možná budou lidé hodnější," vysvětlil svou přítomnost jeden z čertů.

Pestrý program první adventní neděle na chomutovském centrální náměstí zpestřilo symbolické naražení prvního soudku piva, které po dlouhých jednašedesáti letech má svůj původ opět v Chomutově. Premiérový sud místního ležáku navázal na přerušenou tradici, která se datuje od roku 1571.

Vyvrcholením první chomutovské adventní neděle na centrálním náměstí bylo zažehnutí svíce na obřím adventním věnci a následné rozsvícení vánočního stromu. Postaral se o ně primátor Jan Mareš.

Kadaň: Po světlech zazněly koledy

Stánky lemovaly také kadaňské náměstí, i zde si lidé mohli vybrat téměř cokoli. Vzhledem k sychravému a chladnému počasí ale dávali přednost horké kávě či svařáku, z pochutin pak byl favoritem jednoznačně teplý domácí trdelník, který provoněl celé večerní náměstí.

Většina příchozích se po páté hodině shlukla před kostelem, jiní zase volili pohled z méně rušného povzdálí. „Chodím sem každý rok, vždy na stejné místo. Pokaždé se mi to líbí a program je vždy příjemným zpestřením dne," svěřila se pravidelná návštěvnice vánočních trhů. „Letos se mi ale zdá, že ve srovnání s minulými léty je lidí méně," dodala.

Čtvrt hodiny před šestou večerní program vyvrcholil slavnostním rozsvícením stromku, při němž zazněly živé koledy z balkonu osvětleného Kostela Povýšení svatého Kříže.

Atmosféru umocnil ohňostroj v podobě několika zlatých fontán, jejichž vyhasnutí oznamovalo ukončení oficiálního programu „Je tu to každý rok super, nenechali bychom si to ujít, zvlášť kvůli dětem. Hlavně ta atmosféra nás vždy vybudí," zhodnotila letošní program mladá maminka.

Už svítí i v Klášterci

Program vítání vánočního času v Klášterci odstartovala folková kapela Naplech. Její koncert přilákal na náměstí první hloučky lidí. Na vystoupení navázala další hudební vystoupení, nechyběly ani koledy či program Tomáše Bartáka, který oslovil především ty nejmladší. Velký ohlas vzbudil živý betlém se zvířaty, která byla jednoznačným favoritem mezi nejmenšími.

Rozsvícení vánočního stromu přilákalo nejen místní. „Přijeli jsme za příbuznými až z Hradce Králové a zrovna to vyšlo na den, kdy se zahajuje advent," svěřila se manželská dvojice. „Když jsme viděli, jak sem míří tolik lidí, tak jsme se nakonec taky rozhodli, že se na stromek a ohňostroj podíváme," prozradil otec rodiny.