Sochaři a řezbáři z Chomutovska dostali příležitost, která se neodmítá. Dotvořit bissonu, tedy benátskou barokní osmiveslici, tak aby reprezentovala Prahu na tradičních slavnostech Regata Storica v Benátkách. Ve čtvrtek jí v Nehasicích požehnal biskup a poté byla převezena do Prahy. Čeká ji cesta do Itálie, kde ji spustí první zářijovou neděli s flotilou dalších bisson na hladinu.

Úlohy hlavního mistra řezbáře se ujal akademický sochař Jiří Němec. Rodák z Boleboře u Jirkova, který nedávno přesídlil do Nehasic. Ten si k sobě vybral další umělce, aby se podíleli na díle založeném na původní barokní technologii ruční řezby. „V květnu mi přivezli jen skořápku lodi. Trup, který bylo potřeba odekorovat,“ nastínil Němec. „Snažil jsem se, aby byla loď elegantní, takže jsem vycházel z jejích čistých linií, i když jsou barokní dekorace dramatické,“ dodal.

Značení pomocí syntetické DNA. Ilustrační foto.
Kadaňská kola před zloději ochrání DNA. O bezplatnou službu je velký zájem

Dominantní prvky v přední a zadní části jsou hlavně jeho dílem. Celý přední kastel bissony po bocích olemoval dřevěnými masivními volutami, mezi nimiž je na přídi umístěná dřevěná socha svatého Jana Nepomuckého. Ten jen nejen českým světcem, ale také jedním z patronů Benátek. „Socha byla nejsložitější. Nejen proto, že jde o figuru a je tam spousta kompozičních prvků, ale dokončuje také směr lodi,“ podotkl Němec.

S detaily díla, které vychází ze sochy na Karlově mostě, pomáhal další umělecký kolega. „Vyřezávání krajky na rouchu jsem svěřil Vlastimilu Brožovi z mosteckého Divadla rozmanitostí, který vyřezává loutky a odvádí precizní práci,“ poznamenal umělec.

O prvky na bocích lodi se postaral jirkovský sochař Milan Bezaniuk. Vyřezal drapérie z lipového dřeva, které vyhlížejí jako metry nařasené látky, a šestici rozet s ledňáčkem. Ten symbolizuje vzkříšení a českou světici Ludmilu.

Na zádi lodi se nově skví český erb, vepředu znak Prahy a také dvě veduty zobrazující pražská panoramata. Předmaloval je spoluautor původního návrhu Ivan Pospíšil.

Pražský ateliér v průběhu podzimu zavítá do šesti měst Ústeckého kraje.
FOTO: Výtvarné kurzy v Ústeckém kraji chtějí v lidech probudit umělce

Finální práce budou probíhat ještě v Benátkách, takže se tvůrčí tým přesune i tam. V neděli 1. září bissonu Praga spustí na vodu jako součást flotily. Pod jejím baldachýnem usedne Miss Majáles Praha v barokních šatech.

ZÁJEMCE POVOZÍ

Po slavnosti bude lodní dílo uschované v loděnici Arsenale di Venezia. Češi bissonu Praga uvidí a případně se v ní svezou 15. května v Praze v rámci Svatojánských slavností Navalis.

Celé dílo organizoval Svatojánský spolek z Prahy a náklady hradila soukromá společnost Pražské Benátky, která se zabývá stavbou lodí a provozem přívozů. Patří Zdeňku Bergmanovi. Ten od Benátčanů získal trup bissony i šanci reprezentovat Prahu.

Umělci i lidé z ulice si připomínají výročí uměním.
OBRAZEM: Umělci i lidé z ulice si v Chomutově připomínají výročí uměním

„Tuto loď jsme ideově připravovali více než rok. Postavená je sice v dnešní době, ale chtěli jsme, aby to bylo způsobem, jako bychom žili v dobách českého baroka. Bylo důležité, aby umělci potlačili svou uměleckou představu a dokázali respektovat tuto vizi,“ uvedl Bergman.

Na hlavního z tvůrců ho nasměrovala Akademie výtvarných umění v Praze. „Podle mě je Jiří Němec nejlepší český řezbář,“ ocenil Bergman.