Upír z Blova, bezhlavý mnich, ale také chomutovský lidožrout, o kterém psaly noviny v roce 1863. To jsou některé z hlavních postav vykreslených v knize pověstí i pravdivých, leckdy krvavých příběhů Petra Himmela. Svou prvotinu s názvem Jak popravdě to bylo, pokřtil v chomutovské kavárně Café Atrium, představil ji také na Měděneckém krušení.

„Jsou to příběhy, které určitě nejsou pro děti,“ upozornil autor. „Pověst je takový středověký bulvár, kdy si lidé stovky let předávali nějaký příběh a každý si k němu něco přidal. I já rozvinul svou fantazii a trochu je okořenil,“ zmínil Himmel.

Jako zdroj mu posloužily dříve vydané pověsti, záznamy v kronikách i více než 120 let staré novinové články.

Jednou z jeho nejoblíbenějších pověstí je například ta O panchartovi Gabrielle a vampíru z Rudohoří, jak se dříve Krušným horám říkávalo. „Objevuje se tam výraz Drude, který se používal jen na Chomutovsku, jinde to byla Mora. Jde o jakéhosi vampýra. Lehával na své oběti, rdousil je a lidé se báli usnout,“ popsal. „Tento příběh jsem sestavil z útržků, které jsem dokázal dohledat,“ dodal.

Nechybí ani legenda o kominíkovi, jehož tělo se našlo v kryptě pod oltářem kostela Svatého Ignáce v Chomutově, pověst skřítku Schrackagerlovi a pověst z 15. století o upírovi z Blova. „Byl to pastýř, který zemřel. Když ho pohřbili, začaly se v okolí dít podivné věci. Vedle v chalupě třeba našli roztrhaného člověka,“ přiblížil autor postavu upíra zaznamenanou ve starých kronikách. Řadu pověstí slýchal Petr Himmel od svých rodičů a prarodičů, později je sám vyprávěl dětem, když je chtěl zabavit.

Protože se věnuje geocachingu, vkládal příběhy pro zpestření hledačů také do kešek. Nakonec se před třemi lety rozhodl, že pověsti a příběhy z Chomutovska vydá i knižně. Větší předchozí zkušenost se psaním neměl, původním povoláním je instalatér a dnes pracuje v energetické společnosti.

Rodilý Chomutovan, který později přesídlil do Jirkova, si dnes užívá poklidného života ve Strážkách u Křimova.

Výběrové řízení na ilustrace

Pověsti doprovodil ilustracemi Daniel Havel z Malého Háje. Autor si ho vybral na základě malého výběrového řízení na sociálních sítích. „Ozvalo se mi sedmnáct kreslířů, jeho obrázky ale příběhy nejlépe vystihují,“ je spokojený Himmel.

Knihu vydal vlastním nákladem v počtu pět set kusů. K dostání bude od začátku srpna v chomutovském infocentru a muzeu, dále v knihkupectví DDD v Chomutově i Kadani, v jirkovském íčku a na zámku Červený Hrádek.

Vydání finančně podpořilo město Chomutov z programu Regionální historie 2019 a obec Křimov.