Vytlučená okna i dveře. Obrovským „ústům“ školní družiny stíní jen borovice, takže nic nebrání vstoupit. Ze stropů stéká voda a plní kaluže rozlité na starých dlaždičkách, podlaha je posetá dřevěnými deskami, které kryjí vpusti bez poklopů. Ohořelé stěny napovídají, že tu dávno není bezpečná zóna. Tak to dnes vypadá v bývalé základní škole na Kamenném Vrchu v Chomutově, kterou čeká demolice.

Budovu vyklízí pracovní četa z chomutovského magistrátu, která z ní vynáší staré lavice, parkety z tělocvičny, záchody a umyvadla. Vše třídí na sklo, dřevo, kov a keramiku. Školu takto čistí pro demolici. Současně s tím vytlačuje nejrůznější existence, které tam dlouhá léta nacházely úkryt. „Tak z devadesáti procent už máme hotovo. Když jsme sem ale přišli na podzim, nebylo možné ani projít chodbou, protože byla plná bordelu a nábytku, který sem kdosi natahal. Byla tu stržená topení, která asi postupně odnášeli do šrotu,“ uvedl vedoucí pracovní čety Rudolf Träger.

Útočiště ve staré škole nacházeli nejen bezdomovci a šroťáci, ale také děti, které to neodolatelně lákalo dovnitř. A láká stále. „Když byly minulý týden jarní prázdniny, tak jakmile jsme odpoledne skončili, už tu procházely děti a stříkaly na zdi. Mají tu pré. Nikomu to tady nevadí, tak trénují na paneláky, co vidíte venku,“ okomentoval Träger. Jejich hra je ale velmi nebezpečná. Kromě toho, že leckde ční dlouhé střepy, v pavilonech občas hoří.

Kdosi před několika dny zapálil dokonce i prkna, která pracovní četa vynosila z budov do velkoobjemového kontejneru před hlavním vchodem, aby je napříště odvezla.

Původně byla budova zabezpečená. Okna a dveře byly zatlučené deskami a prkny, na plotě visel řetěz se zámkem a v budově byla čidla. Nic z toho ale neodolalo vytrvalým nájezdům. I proto bývalá škola patří k trvalým bodům, na které dohlíží městská policie. „Naši strážníci tam jezdí každý den, mají to zahrnuté do pravidelné činnosti,“ potvrdil ředitel chomutovské městské policie Tomáš Douda. Často tam strážníci jezdí také kvůli tomu, že si lidé stěžují na hluk.

Ilustrační fotoProhlédněte svůj archivZažili jste tuto školu v provozu? Máte ve svém albu nějakou fotku z doby, kdy byla zdrojem vzdělání i zábavy pro stovky dětí? Pošlete nám ji na redakční e-mail zdenek.plachy@denik.cz a my ji vystavíme u tohoto článku!

Všechny tyto problémy má definitivně vyřešit demolice. Podle mluvčího magistrátu Tomáše Brandy se už pracuje na projektové dokumentaci a bourání začne na podzim. „Vzhledem k rozsahu šestipavilonové školy se bude bourat ve dvou etapách, tedy ve dvou letech,“ upozornil mluvčí s tím, že předběžné odhady mluví o nákladech ve výši až 40 milionů korun. Poté má pozemek pokrýt tráva. „O jeho využití budeme diskutovat s místními obyvateli,“ slíbil náměstek primátora David Dinda. „Věřím, že v budoucnu se najdou peníze na revitalizaci rekreační zóny v Eldorádu, pozemek by pak mohl sloužit třeba jako zázemí pro návštěvníky,“ doplnil.

Především místní se těší, že zchátralá škola zmizí. „Bývá to tu kvůli hluku nepříjemné hlavně v létě, takže se těším, až tu bude tráva,“ nemůže se dočkat Simona Mazancová, která bydlí v paneláku přímo naproti komplexu. Co by si tam přála mít? „Parkoviště nebo hřiště,“ doplnila.

Bývalá škola chátrá už 14 let. Město pro ni hledalo využití, žádný investor ale nenabídl životaschopný projekt.