Na postu primátora Chomutova setrvá i v příštích čtyřech letech Marek Hrabáč z hnutí ANO, které získalo největší podporu chomutovských voličů. Jeho pravou rukou zůstane dosavadní náměstek David Dinda, pozici druhého náměstka nově obsadil Milan Märc. Oba jsou z Nového severu. Rozhodli tak zastupitelé na středečním ustavujícím zasedání. 

Se svým znovuzvolením Marek Hrabáč podle svých slov raději nepočítal. „Nebyl jsem na to fixovaný. Na druhou stranu jsem samozřejmě rád, že mohu pokračovat v práci, kterou jsme započali,“ uvedl.  

Komunální a senátní volby 2018 v Chomutově.
Opakované volby v Chomutově nebudou. Hnutí stáhlo stížnost, dál ale protestuje

Zajímavostí je, že ačkoli mělo hnutí nad Novým severem ve volbách značnou procentuální převahu, přenechalo mu oba posty náměstků. „Bylo to z pragmatických důvodů. V řadách ANO nemáme takového odborníka pro školství a kulturu, abychom mohli říct, to je on, takže jsme jednoznačně řekli, že druhý náměstek bude z druhé strany,“ vyzdvihl primátor úlohu Milana Märce. Ten je známý jako šéf Střediska volného času Domeček. 

Novinkou je i to, že bude druhý náměstek uvolněný, jinými slovy, bude pro město, stejně jako první náměstek, pracovat na plný úvazek. „Sociální oblast potřebuje 110procentní nasazení,“ dodal Hrabáč s poukazem na problematický byznys s chudobou, který sužuje sídliště. 

Primátor Marek Hrabáč
Primátor Hrabáč: Čekají nás rozhodnutí typu co s lázněmi, která jsou klíčová

ANO, Nový sever a komunisté

V trojkoalici budou v příštích čtyřech letech spolupracovat ANO s Novým severem a KSČM, jedná se tedy o větší část původní koalice. Součástí není jen ČSSD, z jejíchž řad pocházel také dosavadní druhý náměstek Jan Mareš. „Protože skončila moje mise náměstka, chtěl bych poděkovat všem úředníkům magistrátu, se kterými jsem měl tu čest spolupracovat, ředitelům organizací a jejich zaměstnancům za vynikající spolupráci,“ uvedl na zasedání. 

Členy jedenáctičlenné rady jsou Jiří Weber, Milan Petrilák, Pavel Tůma, Jiří Touška z ANO, dále zástupci KSČM Ladislav Drlý a Jaroslav Komínek a z Nového severu Karel Lipmann a Stanislav Mikšovic. Radními jsou i primátor a oba náměstci. 

Úloha opozice připadla politickému hnutí PRO Chomutov, ČSSD, ODS a SPD. 

Současný primátor a lídr hnutí ANO Marek Hrabáč (vpravo) a náměstek primátora a lídr Nového severu David Dinda
Chomutov má koalici složenou z ANO, komunistů a Nového severu

Chomutov je v rámci okresu posledním městem, které ustanovilo novou vládu. Zbrzdila ho stížnost hnutí Pro Zdraví a Sport, to se u krajského soudu v Ústí nad Labem dožadovalo zneplatnění voleb. Nakonec stížnost na začátku listopadu samo stáhlo. 

Příští zasedání chomutovského zastupitelstva se bude konat 12. prosince, hlavním bodem programu má být rozpočet na příští rok. 

Ilustrační foto.
Rodinu zemřelého chomutovského strážníka podpoří veřejná sbírka