„Pozoruji vás už delší dobu a snažím se přijít na to, co tu děláte,“ zajímal se slušně vypadající Pražan ve tři ráno. Zaujal ho člověk zachumlaný v bundě a čepici, který za mrazivé noci obcházel lampy, zapisoval si jejich čísla a lepil na ně orientační štítky.

ZÁHADU ŠEL ZAPÍT DO BARU

Byl to Klášterečan Miroslav Kalina a pracoval na vánoční výzdobě takřka nekonečně dlouhé Evropské ulice v Praze. Muž, který se zajímal o to, co dělá, byl známý univerzitní profesor. „Zatímco já pokračoval v práci, on šel zapít záhadu do dalšího baru,“ usmál se Kalina při vzpomínce na zakázku, která sotva skončila.

Tým jeho společnosti MK Mont Illumination má zásluhu na tom, že září celý střed Prahy. Hvězdy jsou posázené podél nábřeží a roje „LEDek“ se třpytí v korunách stromů luxusní Pařížské ulice i na Václavském náměstí. „Vyzdobili jsme je LED diodami v teple bílé barvě. Bylo jich zapotřebí 220 tisíc na 22 kilometrů dlouhých řetězech,“ spočítal majitel. Dekory klášterecké společnosti svítí také po celé délce nábřeží, v Praze 1, v Praze 3, 4, 6, 8, 10, v Praze 11, 12 a 17. „V počtech to jsou tisíce dekorů, které do Prahy navezly desítky kamionů,“ dodal.

Děti. Právě o jejich bezpečí a pohodlí v Klokáncích jde. Ilustrační foto.
Hrneček od celebrity nebo triko od umělce. Sbírka pro Klokánky pomůže i vám

Zvlášť ho těší, že se jeho pracovnímu týmu podařilo vyzdobit právě Evropskou ulici. „Je na příjezdu do Prahy z našeho směru, a tak k ní máme určité sympatie. O tom, že ji vyzdobíme my, se rozhodlo na poslední chvíli, takže jsme na to měli jen tři týdny. Navrhnout, vyrobit a osázet výzdobu do 7,5 kilometru dlouhé ulice, ve které neustále pulzuje doprava, byl docela těžký úkol,“ přiznal Miroslav Kalina.

KLAPLO TO PERFEKTNĚ

Sám si prošel 15 kilometrů po obou stranách ulice, aby každá ozdoba skončila přesně, kde má. „Klaplo to ale perfektně,“ je spokojený. Pokud jde o dekor, vyhrály hvězdy, stejně jako na vlajce Evropské unie.

Jeho společnost v nedávné minulosti vánočně rozsvítila i petrohradskou věž. Letos jejími anděly, hvězdami a vločkami svítí na 1500 českých měst, obcí a obchodních center. „V centrech se montují v listopadu a v noci. Našim lidem se úplně otočí den s nocí. Je to velmi náročné období, Vánoce totiž nepočkají,“ podotkl majitel společnosti.

Vánoční výzdobou z Klášterce se pyšní i všechna města na Chomutovsku. Například Jirkov pořídil od Kláštereckých výzdobu už předloni. „Jsme rádi, že je nejen krásná, ale že také pochází od někoho místního,“ ocenil mluvčí jirkovské radnice Josef Dušek. Z Klášterce pochází i nejnovější chomutovská vánoční výzdoba: světelní kapři a daňci dovádějící před radnicí.

Děti z jirkovských školek zdobily vánoční stromečky
Děti v Jirkově ozdobily vánoční stromky. Ty potěší na náměstí E. Beneše