Obléhací stroj vrhl velký kámen na hradební zeď, bez varování jej následovala i ručnice napěchovaná střelným prachem. Přestože rozměry této palné zbraně jsou malé, byla to rána doslova jako z děla. Mnoho návštěvníků nadskočilo, napříště už ale byli připravení. Následovala velká potyčka u brány hradu, ze které se mnoho bojovníků nevrátilo. Zazněla při tom povědomá jména - Kozlík, Pivo, Markéta nebo Mikoláš, což naznačovalo, kde se letos čerpala inspirace. Během chvíle tak bylo jasné, že na Hasištejně ožil vančurovský středověk.

Oblíbenou akci si nenechalo ujít jako každoročně mnoho návštěvníků. Ti si mohli zajezdit na koních, vyrazit vlastní mince nebo ukovat podkovu pro štěstí. „Na Hasištejn jezdíme každý rok a vždy si to tu užijeme. Při akci si rovnou prohlédneme okolí, protože kolem prunéřovského potoka je nádherně,“ komentovala jedna rodina sobotní odpoledne na hradě.

Velmi oblíbený mezi návštěvníky byl sokolník. Stranou hlavního dění na člověka čekala vzrostla káňata nebo majestátní výr. Favoritem dětí byl malinký sýček, který neměřil ani dvacet centimetrů.

Hasištejnské „Okno do středověku“ se i letos podařilo a nezbývá než se těšit, jaký příběh nám pořadatelé naservírují příště.