O slepém pánovi, Bratři Nezbedníci, Voják Kája nebo Pohádka z Mraveniště. To jsou názvy pohádek, které obsahuje kniha Kadaňský poklad. Místní děti je sepsaly podle skutečných příběhů a zážitků zdejších seniorů a v úterý ji slavnostně pokřtily.

Tak třeba poslední zmíněná pohádka vypráví o tom, jak statečný „brabenec" ochránil své mraveniště před cizáky, kteří chtěli uloupit mravenčí zásoby. Vychází z příběhu pana Brabence z kadaňského Domova pro seniory. Podobný zážitek z vojny, kdy při stráži musel ubránit před zloději vojenský sklad, vyprávěl dětem, které z něj pak vytvořily pohádku. Kniha jich obsahuje celkem třináct.

Na úterní křest dorazilo do Střelnice přes sto lidí. Publikum tvořili jak ti nejmladší, tak i starší z Domova pro seniory.

Mladí nejsou jen pacholci

Záhy se chopila slova iniciátorka projektu Jana Corradini. „Šlo nám o to, abychom seniorům ukázali, že ne všichni mladí jsou pacholci. Mladým jsme zase chtěli přiblížit život starších občanů a jejich zkušenosti," vysvětluje Corradini. „To pouto, které mezi seniory a dětmi vzniklo, to je to nejcennější, co ze spolupráce vzešlo," uvádí. Samotného křestu se pak zhostil Ján Hronský, umělecký fotograf.

Sepsání knihy završuje dlouhodobou součinnost obou generací. Za poslední dva roky se totiž v tomto ohledu stalo v Domově pro seniory hodně.

Děti učily zpočátku seniory fotit, a to nejdříve jen právě v domově. Netrvalo ale dlouho a fotilo se už na výletech do okolí. Senioři se tak podívali třeba do chomutovského zooparku nebo Mariánských Lázní.

Pouto pak vyvrcholilo právě sepsáním knihy. „Na knihu jsme náležitě hrdí a rádi bychom, aby se dostala mezi místní děti. Ty si pak totiž mohou říkat, že pohádka je o babičce, co „bydlí tady za zatáčkou a hlavně už teď víme, že v projektu budeme dále pokračovat," dodala Corradini.

Kniha začala vznikat v září minulého roku, kdy děti a teenageři začali navštěvovat domovy pro seniory a cíleně zpovídali místní obyvatelé. Na knize pracovalo 10 dětí a 15 seniorů, nejmladšímu dítěti bylo šest let, nejstaršímu autorovi pak osmnáct. Publikace nabízí na devětačtyřiceti stranách 13 pohádek, které vycházejí z pravdivých životních příběhů a svědectví obyvatel domu. K dispozici je 400 výtisků, rozdávají se zdarma. Byť by se mu organizátoři nebránili, s dotiskem se zatím nepočítá, nejsou na něj peníze.